Petak, 19 travnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Dionice su pretrpjele najgoru prvu polovicu godine od 1970. Što je sljedeće?

Vlasnici dionica ili planova ulaganja u mirovinu u SAD vjerojatno bi radije zaboravili posljednjih šest mjeseci.

S&P 500, indeks koji koristi  Wall Street za mnoge dioničke fondove, izgubio je 20% do kraja lipnja nakon što je godinu započeo na najvišoj razini svih vremena. To je najgori početak godine za dionice od 1970., prema izračunima iz Axiosa .

Dok je Fed naglo podigo kamatne stope, pokušavajući ukrotiti najžešću inflaciju u četiri desetljeća, ulagači se bore s neizvjesnošću i strahom. Više stope mogu smanjiti inflaciju, ali također usporavaju gospodarstvo, povećavajući rizik od recesije. To je pomoglo smanjenju vrijednosti dionica, obveznica, kriptovaluta i drugih ulaganja.

Indeks S&P 500 pao je u “medvjeđe tržište” 13. lipnja i sada je 20,4% ispod svoje najviše razine od 3. siječnja – natrag na mjesto gdje je bio krajem 2020.

“Dobra vijest je da je prva polovica godine sada gotova. Loša vijest je da izgledi za drugu polovicu ne izgledaju dobro”, rekao je Jim Reid iz Deutsche Bank u objavi, piše CBSNews.

Propast tržišta izbrisala je vrijednost od 3 trilijuna dolara koja se držala u mirovinskim fondovima/planovima u SAD — što je velika prepreka za buduće umirovljenike koja naglašava rizičniju prirodu današnjih mirovinskih planova. Tipično, mirovinskim fondovima treba oko dvije godine da povrate svoju vrijednost nakon tržišnog nazadovanja ove veličine.

“Mlađi ljudi, možete malo pričekati”, rekla je nedavno za CBS MoneyWatch Alicia Munnell, direktorica Centra za istraživanje mirovina na koledžu u Bostonu. “Ali ljudi koji koriste svoj mirovinski novac za uzdržavanje doista pate u ovakvim događajima.”

Fed sada “igra karte koje su im podijeljene”

Fed je bio u središtu pada tržišta, podigavši ​​svoje ključne kratkoročne kamatne stope tri puta ove godine. Njegovo najnovije povećanje početkom ovog mjeseca bilo je trostruko veće od uobičajenog iznosa i najveće povećanje od 1994. Još neka velika povećanja gotovo su sigurna.

“Možete tvrditi da samo igraju onu kartu koju su dobili, ali stvarnost je da su kasnili s reakcijom i da je njihovo okretanje prema mnogo agresivnijem podizanju kamatnih stopa bio razlog zašto je tržište palo”, rekao je Ross Mayfield, investicijski strateg u Bairdu.

Jedan pobjednik, mnogo gubitnika

Tehnološke kompanije, trgovci na malo i druge dionice koje su bile veliki dobitnici tijekom pandemije ove su godine među najvećim gubitnicima. To uključuje više od 35% pad za Teslu, 70% pad za Netflix i više od 50% pad za Facebook krovnu kompaniju Meta.

Tehnološki Nasdaq indeks izgubio je 29,5% svoje vrijednosti od početka godine.

Rastući prinosi na obveznice učinili su da ove dionice izgledaju precijenjene u odnosu na manje rizične dijelove tržišta, kao što su komunalna poduzeća, proizvođači kućanskih potrepština i zdravstvene tvrtke. Često se nazivaju “vrijednim” dionicama kako bi se razlikovale od dionica brzorastućih tvrtki.

Energetika je jedini dobitnik ove godine među 11 sektora u S&P 500. Sektor je do sada porastao za 29,9%, potaknut skokom cijena nafte i benzina. Od 25 dionica u indeksu koje su ove godine porasle više od 20%, sve osim osam su energetske kompanije.

Bol na benzinskim crpkama – dobitak za ulagače

Skok cijena na crpkama rezultat je klasične ekonomske neravnoteže.

Potražnja za benzinom i drugim naftnim derivatima porasla je nakon što je gospodarstvo izašlo iz pećine koju je stvorio koronavirus. Istodobno, zalihe sirove nafte i benzina ostale su ograničene. Ruska invazija na Ukrajinu uznemirila je ključnu regiju svijeta za proizvodnju energije, sankcijama koje su blokirale naftu iz Rusije, koja je krajem prošle godine bila treći najveći svjetski proizvođač nafte.

U međuvremenu, rafinerije imaju manje mogućnosti pretvaranja nafte u benzin u SAD-u nakon što je nekoliko njih zatvoreno tijekom pandemije. Kapacitet rafiniranja u SAD-u pao je dvije godine zaredom, prema US Energy Information Administration.

Kao rezultat toga, cijene benzina su ove godine skočile na rekordne razine.

To je značilo jad za mnoge vozače, ali lijepu isplatu za ulagače koji se klade na energetske dionice.

Međutim, da bi se takvi povrati nastavili, brige oko recesije morale bi se smanjiti. Recesije su kroz povijest dovele do pada cijena nafte uništavajući potražnju. A tijekom prošlog tjedna, dionice energetskih kompanija pale su čak više od cijena nafte jer su se neki ulagači sve više bojali upravo takvog scenarija, tvrde stratezi u Barclaysu.

Pad obveznica

Obveznice bi trebale biti stabilniji, pouzdaniji dio portfelja. Ali nisu samo udarile ulagače gubicima u prvoj polovici ove godine, već su na korak do jedog od svojih najgorih rezultata u povijesti.

Visokokvalitetne obveznice investicijskog razreda pale su za 11,3% u prvih šest mjeseci 2022., od ponedjeljka. Svaka lošija godina značajna je stvar za obveznice. Indeks Bloomberg US Aggregate, koji mnogi obveznički fondovi koriste kao svoju referentnu vrijednost, imao je samo četiri gubitničke godine na evidenciji od 1976. godine.

Riznice su prošle još gore, s 10-godišnjim indeksom riznice Deutsche Bank koji je imao najgorih šest mjeseci u povijesti, od 1788. godine.

Ovogodišnji gubici u potpunosti su rezultat visoke inflacije i reakcije Feda na nju. Inflacija je općenito prokletstvo za ulagače jer nagriza kupovnu vrijednost obveznica s fiksnim plaćanjem u budućnosti.

Prinos na 10-godišnje trezorske obveznice već se više nego udvostručio ove godine. U četvrtak poslijepodne iznosio je 2,98%. Možda će biti još većeg pritiska jer Fed nastavlja podizati stope, iako neki analitičari kažu da je najveća šteta možda prošla.

Stratezi Investicijskog instituta Wells Fargo nedavno su povećali svoju prognozu o tome gdje će 10-godišnji trezorski zapis završiti ove godine na raspon od 3,25% do 3,75%. Ali također vide da će se iduće godine smanjiti na raspon od 2,75% do 3,25%.

Kripto se srušio

Pobornici kriptovaluta reklamiraju ih kao, između ostalog, kao dobru zaštitu od inflacije i sigurno utočište kada burza padne. Ove godine nisu bili ni jedno ni drugo.

Bitcoin je potonuo s gotovo 69.000 dolara u studenom na ispod 20.000 dolara ovog mjeseca, dijelom zbog istih sila koje su udarile na dionice: inflacije i viših kamata.

Neki događaji jedinstveni za industriju kriptovaluta također su utjecali i narušili povjerenje ulagača. Takozvani stablecoin propao je , što je ulagače koštalo oko 40 milijardi dolara. Hedge fond posvećen digitalnoj imovini navodno je bio pred likvidacijom. A neke tvrtke slične bankama, koje uzimaju kriptovalute kao depozite i zatim ih posuđuju, obustavile su povlačenja dok su pokušavale ojačati svoje financije.

Što bi se sljedeće moglo dogoditi?

Ekonomisti vjeruju da će se inflacija smiriti u drugoj polovici godine, ali postoji i stalna zabrinutost da bi Fedov režim povećanja kamata mogao gurnuti gospodarstvo u recesiju. Nije ni čudo da su ulagači oprezni u pogledu ostatka 2022.

U međuvremenu, neki ulagači nastoje preusmjeriti novac u ulaganja otpornija na inflaciju, kao što su robe, istaknuo je u bilješci Peter Essele, voditelj upravljanja portfeljem za Commonwealth Financial Network. Ali postoje neki podaci koji upućuju na to da je inflacija dosegla vrhunac, što znači da takva ulaganja možda neće dati isti povrat kao ranije ove godine, dodao je.

A povijest pokazuje da se godine koje su loše počele često oporavljaju, primijetio je glavni tržišni strateg LPL-a Ryan Detrick u svojoj bilješci:

“Koliko god [prva polovica 2022.] bila loša za ulagače, dobra vijest je da su prethodne godine koje su bile u padu od najmanje 15% na sredini godine doživjele rast u posljednjih šest mjeseci svaki put, s prosječnim povratom od gotovo 24 posto”, dodao je.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno