Većina nas želi imati više fokusa i biti produktivniji tijekom dana. Još bolje, svi mi svaki dan nastojimo biti produktivniji, a da pritom ne osjetimo posljedice burnout-a ili iscrpljenosti.
Sagorijevanje podjednako pogađa sve, početnike i rukovoditelje. Nijedna industrija nije imuna. Godine 2019. Svjetska zdravstvena organizacija klasificirala je izgaranje ili burnout kao legitimnu medicinsku dijagnozu. SZO definira izgaranje kao “sindrom koji je konceptualiziran kao rezultat kroničnog stresa na radnom mjestu s kojim se nije uspješno upravljalo“.
Dva ključa za veću produktivnost bez iscrpljenosti
Kako možemo biti produktivniji tijekom dana, a u isto vrijeme smanjiti navike koje dovode do izgaranja i “kroničnog stresa na radnom mjestu”?
1. Odmaknite se od ekrana
Prema jednoj anketi iz 2019. koja je obuhvatila 1057 uredskih radnika u SAD-u, 87 posto eksperata provodi većinu svog radnog dana buljeći u ekrane: u prosjeku sedam sati dnevno. Ovo je bio prije Covida! Naša prijenosna računala i uređaji ključni su za produktivnost, ali koliko nas se u praksi svjesno odmiče od svojih ekrana?
Neophodno je praviti redovite pauze od ekrana i uređaja. Ovo je istraživanje pokazalo da “zaposlenici koji uzimaju pauze svakih 90 minuta prijavljuju višu razinu usredotočenosti i produktivnosti.” Dakle, zatvorite laptop i brzo prošećite van. To omogućuje vašem mozgu da se napuni za sljedeći zadatak.
2. Radite u fokusiranim intervalima da biste bili produktivniji
Na sličan način, stručnjaci koji proučavaju znanost o ljudskoj radnoj izvedbi zaključili su da je odmor ključan za vrhunsku izvedbu. Ako ste izdvojeni iz kalupa da se sve tjerate kako biste postigli sve više i više, kažu stručnjaci, u pravu ste samo napola.
Kada postignete pravu ravnotežu guranja sebe kroz naporan rad s odmorom i oporavkom koji vam je potreban da biste apsorbirali taj naporan rad, možete poboljšati ono što radite.
Uz sedam ili osam sati dovoljnog sna koje mnogi poduzetnici i izvršni direktori zanemaruju, uzimanje pametnih pauza tijekom radnog dana i dulja razdoblja zastoja ključni su za veću produktivnost. Drugim riječima, ako se možete odmaknuti i dati si pet do deset minuta odmora za svaki sat koji radite, to će omogućiti da vaša stvarno teška, stresna razdoblja budu produktivnija. Usvajanje ovog pristupa produktivnosti koji se temelji na intervalima može promijeniti radno mjesto.
Jedna tehnološka tvrtka dovela je ovaj pristup do savršenstva. Njihovi najproduktivniji radnici u prosjeku provode 52 minute zadubljeni u posao (oni to zovu “sprintevi”). Naći ćete ove ljude kako rade s intenzivnom svrhom i voljom. Nakon toga slijedi 17-minutno razdoblje odmora, koje priprema njihov mozak za sljedeći 52-minutni sprint visoke produktivnosti.
Ispostavilo se da tajna zadržavanja najviše razine produktivnosti tijekom radnog dana nije u duljem radu — već u pametnijem radu uz česte stanke.
Izvor: Inc.com