Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Steve Jobs je imao briljantnu metodu u 3 koraka za rješavanje problema

Problemi su nešto s čime se zaposlenici, ali i top menadžeri, susreću svakodnevno na poslu. Mnogi ne znaju pronaći način za rješavanje problema, pa njihovim gomilanjem i skrivanjem očekuju da će se sami riješiti. A neće.

Jedna od najuspješnijih kompanija na svijetu, Apple, ima svoju metodu kojom zaposlenici rješavaju probleme koje imaju na poslu. Istina, ova bi se metoda mogla primijeniti i u privatnom životu.

Metodu je osmislio Steve Jobs, a Apple učinkovito traži od zaposlenika da primijene Steve Jobsovu metodu u tri koraka kako bi pronašli odgovore na teška pitanja.

Potičući zaposlenike da uzimaju više pauza i manje rade, Apple ne samo da pomaže u smanjenju izgaranja, već također potiče produktivnost i inovativnost. Drugim riječima, potiče zaposlenike da rade pametnije, a ne napornije.

To je nešto s čime se mnogi bore – ali ne i Steve Jobs, osnivač Applea, koji je u tome bio majstor. Takav mu je stav omogućio pronalazak inspiracije i iznimnu inovativnost, što je pridonijelo njegovom velikom uspjehu. A najbolji dio je što svi mogu koristiti ovu metodu.

Evo metode u tri koraka za rješavanje problema Stevea Jobsa, prenosi bankar.me

Korak 1. “Odzumirajte”

Teški problemi sadrže rješenja koja je teško pronaći. Dok mnogi pokušavaju točno odrediti rješenje, trebali bi umjesto toga “udaljiti” problem kako bi vidjeli širu sliku. To vam učinkovito omogućuje prepoznavanje točno onoga što stvarno tražite. Da biste to učinili, budite svjesni onoga što želite otkriti ili postići. Izađite iz područja onoga što je trenutno moguće i umjesto toga razmislite o onome što bi moglo biti moguće.

Na primjer, Jobs je znao da će njegova tehnologija biti izvrsna prije nego što je proizvod uopće postojao. Toliko da je Jobs, kada je 2001. otvoren prvi Appleov dućan, rekao da njegova funkcija nije “prodavati računala”, već “obogatiti živote”.

Korak 2. Fokusirajte se

Nakon što znate što tražite, dajte si vremena da duboko razmislite i prikupite činjenice. Ovdje se fokusirate na ono što želite postići i neumorno radite na tome – nešto za što je Jobs bio stručnjak. Poznato je da pokazivao intenzivnu i opsesivnu usredotočenost, a upravo ga je ta sposobnost učinila tako učinkovitim u motiviranju zaposlenika.

Na primjer, Albert Einstein je jednom rekao: “Kad bih imao sat vremena da riješim problem, proveo bih 55 minuta razmišljajući o problemu i 5 minuta razmišljajući o rješenjima.” S druge strane, poduzetnik i filantrop Tony Robbins tvrdi suprotno i kaže: “Vođe troše 5 posto vremena na problem, a 95 posto vremena na rješenje”.

Korak 3. Odmorite se

Kad se počnete vrtjeti u krug i ne napredujete na putu do rješenja, uzmite pauzu. Idite u šetnju. Sami. Kao što je Steve Jobs jednom rekao: ne možete povezati stvari gledajući unaprijed – samo gledajući unatrag.

Kada se od nečega odmaknemo, često dobivamo jasnoću i kreativnost. Dakle, uzimanje pauza ima daleko veću korist od stalnog rada i umora, a vodi i kritičkom razmišljanju, rješavanju problema i inovativnosti. Na primjer, prema Scientific Americanu, znanstvenik Thomas Edison bi zadrijemao ako ne bi mogao riješiti složeno pitanje ili jednadžbu. Tada bi pronašao odgovor koji je tražio. Zbog toga ljudi često dobivaju najbolje ideje dok obavljaju svakodnevne aktivnosti poput vožnje, hodanja ili tuširanja.

Ponekad morate napustiti stol da biste se približili odgovoru – jedna od Jobsovih strategija za poticanje kreativnosti.

Jedan od razloga zašto je Jobs volio “hodajuće sastanke” nije bio samo taj što su mu takvi sastanci pomogli pronaći odgovore, već su pomogli i njegovim suradnicima da pobjegnu od svojih stolova kako bi pronašli odgovore.

Ove metode rješavanja problema mogle bi biti ključne, a na vama je da ih isprobate i vidite rade li.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno