Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Neobične božićne tradicije

Iako je Božić kršćanski blagdan i oduvijek se slavi kao takav, ljudi iz cijelog svijeta prihvatili su ovu sezonu blagdana i dodali joj vlastite tradicije.

Jaslice, Djed Božićnjak i nasmiješeni snjegovići još uvijek su glavna obilježja sezone, ali postoje i neki drugi, vrlo različiti pogledi na najpoznatiji dan u prosincu. Donosimo vam neke od najneobičnijih božićnih tradicija diljem svijeta.

Ukrajina|Paučina za Božić

Jedna od omiljenih blagdanskih tradicija u Ukrajini nije za one koji se boje pauka! Gdje mi imamo kuglice, šljokice i zvjezdice, Ukrajinci koriste ukrase koji oponašaju prirodno formiranje paukove mreže koja svjetluca.

Tradicija seže do narodne priče o siromašnoj udovici koja nije mogla priuštiti da okiti drvce za svoju djecu. Legenda kaže da su se pauci u kući sažalili nad obitelji i ispleli prekrasne mreže po drvetu. Tako okićeno drvce pronašla su djeca na božićno jutro. Paukove mreže također se smatraju srećom u ukrajinskoj kulturi.

Ukrajinsko drvce s paukovom mrežom
Ukrajinsko drvce s paukovom mrežom

Japan|Pukovnik Djed Božićnjak

Davne 1974. godine američki restoran brze hrane KFC objavio je svečanu marketinšku kampanju u Japanu. Naizgled jednostavan slogan “Kurisumasu ni wa kentakkii!” (Kentucky za Božić!) iznjedrio je nacionalnu tradiciju koja traje i dan danas.

Iako Božić nije nacionalni praznik u Japanu, obitelji iz cijele zemlje odlaze u svoj lokalni KFC na poseban obrok za Badnjak.

Colonel Santa u Japanu
Colonel Santa u Japanu

Njemačka|Kiseli krastavac na drvcu

Vjeruje se da je tradicija božićnog drvca koja je danas prihvaćena diljem svijeta započela u Njemačkoj još u 16. Stoljeću. Zato ne čudi da Nijemci još uvijek imaju neke jedinstvene običaje vezane uz ovu blagdansku četinjaču. Jedan od njih je sakriti kiseli krastavac negdje u grane stabla. Dijete koje ga pronađe dobiva dar.  

Neki tvrde da tradicija možda ipak nije njemačka. Jedna legenda kaže da božićni kiseli krastavci potječu iz Španjolske, kada su dva dječaka držana kao zarobljenici u bačvi za kisele krastavce. Dječake je izbavio i vratio u život junački sveti Nikola. U svakom slučaju, kiseli krastavac na božićnom drvcu je tradicija.

Kiseli krastavac - ukras
Kiseli krastavac – ukras

Venezuela|Rolanje

U glavnom gradu Venezuele Caracasu, gomile stanovnika svake godine na božićno jutro kreću na misu na koturaljkama. Tradicija je sada toliko dobro zaživjela da su mnoge gradske ulice zatvorene za promet od 8 ujutro, kako bi vjernici koji rolaju mogli sigurno doći do crkve.

Čak se kaže da će djeca spavati s jednom vezicom rolera zavezanom oko nožnog prsta. Druga rola visi s prozora kako bi ih prijatelji ujutro mogli probuditi povlačenjem vezice.

Rolanje u Venezueli
Rolanje u Venezueli

Finska|Svečana sauna

Mnogi domovi u Finskoj opremljeni su vlastitom saunom, a u vrijeme Božića ovo ugodno mjesto postaje sveto mjesto povezano s davno umrlim precima. Na Badnjak je običaj skinuti se do gola i dugo i s poštovanjem boraviti u sauni, za koju se također vjeruje da je dom legendarnog saunskog ‘vilenjaka’.

Nakon saune, Finci odlaze na večernje proslave – dok duhovi tih predaka zauzimaju svoje mjesto u saunama.

Božićna sauna
Božićna sauna

Nizozemska|Cipele uz vatru

Svake godine u danima koji vode do 25. prosinca, nizozemska djeca nestrpljivo stavljaju svoje cipele pored vatre u nadi da će ih Sinterklaas napuniti malim darovima i poslasticama tijekom noći. Tradicionalno, mrkve se ostavljaju u cipelama za Sinterklaasovog vjernog, bijelog konja po imenu Amerigo.

Nekada su zločesta djeca dobivala krumpir umjesto dara, ali kažnjavanje krumpirom više se ne smatra prikladnom taktikom zastrašivanja.

Nizozemska tradicija
Nizozemska tradicija

Italija|Vještica Befana

Ova se tradicija odvija u noći 5. siječnja. Prema predaji, starica po imenu Befana posjećuje svu djecu u Italiji kako bi im napunila čarape slatkišima i ostavila im darove ako su bila dobra. Baš poput Djeda Božićnjaka, Befana ulazi kroz dimnjak, a djeca koja tamo žive ostavljaju mu poslastice – obično su to vino i lokalne delicije.

La Befana - Italija
La Befana – Italija

Austrija|Krampus

Ok,  ‘Krampus’, zli suparnik Svetog Nikole koji luta ulicama u potrazi za zločestom djecom, nije poznat samo u Austriji. Ali tamo, tijekom mjeseca prosinca možete vidjeti zastrašujuće maskirane ljude kako plaše djecu i odrasle jezivim podvalama. Ako ova blagdanska tradicija zvuči kao nešto što bi vam se moglo svidjeti, svakako pogledajte godišnju paradu Krampusa u Beču.

Krampus Austrija
Krampus Austrija

Island|Božićna mačka

Jedna od jedinstvenijih blagdanskih tradicija dolazi s Islanda, ona kaže da divovska mačka luta snježnim krajolikom u vrijeme Božića. Tradicionalno, farmeri bi koristili božićnu mačku kao poticaj za svoje radnike – oni koji su marljivo radili dobivali bi novu odjeću, ali one koji nisu bi proždrijela ogromna mačkasta zvijer.

Danas je običaj da svi na Islandu dobiju novu odjeću za Božić kako bi izbjegli neugodnu smrt.

Božićna mačka
Božićna mačka

Južna Afrika|Pržene gusjenice

Kada razmišljate o božićnoj hrani, sarma, meso i francuska salata su vjerojatno visoko na listi. U Južnoj Africi, međutim, lokalna djeca raduju se jezivim puzavcima.

Svečane pržene gusjenice mogu se činiti kao jedna od neobičnijih božićnih tradicija, ali ove gusjenice nisu samo uobičajene vrste koje možete pronaći u vrtu. Pine Tree Emperor Moth, ili božićna gusjenica, prekrivena je vrlo svečanim nijansama – vjeruje se da svima koji progutaju daje malo više sreće u nadolazećoj godini.

Pržene gusjenice
Pržene gusjenice

Norveška|Leteće vještice

Prema norveškom predaji, Badnjak je dan kada nestašni duhovi i vještice prevladaju nebom radi nestašluka i općeg ludovanja. Budući da vještice često koriste metle kao svoj omiljeni način prijevoza, norveške obitelji imaju ih običaj sakriti tamo gdje ih vještice neće moći pronaći.

Leteće vještice u Norveškoj
Leteće vještice u Norveškoj

Švedska|Pajo patak

Video ispod je božićni specijal iz 1958. pod nazivom “Kalle Anka och hans vänner önskar God Jul” ili “Pajo patak i njegovi prijatelji žele vam sretan Božić”. Svakog Božića obitelji diljem Švedske okupljaju se ispred televizije točno u 15 sati kako bi gledale Paju kako prenosi svoju poruku.

Sve je na Božić isplanirano oko televizijskog specijala, a više od 40% stanovništva Švedske to još uvijek prati kao sat. Tradicija datira iz 1960-ih kada su televizori bili nova roba u Švedskoj i kada su se emitirala samo dva kanala – od kojih je jedan vrtio Disneyeve crtiće za Božić. Možda je to čudna tradicija, ali okupljanje cijele nacije kako bi zajedno gledali božićne crtiće vrlo je svečano.

Novi Zeland|Alternativno božićno drvce

Mislili ste da su sva božićna drvca jednaka? Razmislite ponovno. Na Novom Zelandu sve je u znaku pōhutukawe, prekrasnog stabla s kvrgavim korijenjem i jarko grimiznim cvjetovima.

Prvi put stablo pōhutukawa spominje austrijski geolog Ferdinand von Hochstetter 1867. godine. On je opisao kako lokalno stanovništvo svoje crkve i domove za Božić ukrašava jarko obojenim granama.

Danas je stablo pōhutukawa prepoznatljiv simbol Božića diljem Novog Zelanda i nalazi se na božićnim čestitkama, ukrasima, pa čak i u božićnim pjesmama koje djeca pjevaju u školi.

Pōhutukawa
Pōhutukawa

Švedska|Božićna koza

Na kraju, ali ne i najmanje važno, imamo još jednu božićnu tradiciju iz Švedske – koja je možda i najstarija tradicija na popisu. Božićna koza datira barem iz 11. stoljeća, gdje se spominje figura jarca veličine čovjeka, predvođena Svetim Nikolom, koji je imao moć kontrolirati đavla.

Božićna se koza, kao što možete i zamisliti, prilično promijenila kroz povijest. U 17. stoljeću bilo je popularno da se mladići oblače u koze i trče okolo izvodeći šale i tražeći darove. Do 19. stoljeća koza je postala dobar momak – darivatelj. Umjesto Djeda Božićnjaka, muškarci u obitelji obukli bi se u koze i darivali cijelu obitelj.

Danas čovjek-jarac više ne postoji i božićna koza zauzela je svoje mjesto u modernoj povijesti kao tradicionalni božićni ukras na drvcima diljem Švedske. U većim gradovima, divovske verzije ukrasa koza izrađuju se od slame i crvenih vrpci.

Božićna koza
Božićna koza

Izvor: Holiday Extras

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno