Ako se osjećate bespomoćno, nedostaje vam volje, energije i ponedjeljak vam je “najgori” dan u tjednu, najvjerojatnije se suočavate s posljedicama burnout -a. Ovaj sindrom u psihološkom smislu označava izgaranje, odnosno nagomilano nezadovoljstvo koje se javlja kao posljedica kroničnog stresa. Ali ne brinite, niste jedini.
Dobra je vijest da se uz određene promjene u dnevnoj rutini možete uspješno nositi s burnout – om. Stoga primijenite sljedećih pet savjeta i u sljedeću godinu uđite kao sretna i ispunjena osoba:
“POJEDI TU ŽABU”
Ako je posao kojim se bavite najčešći uzrok stresa, onda je vrlo važno promijeniti ono što vas čini nesretnima. Kako biste to prevladali, primijenite popularnu tehniku - “pojedi tu žabu”. U praksi će to značiti da dan započinjete najtežim i najizazovnijim zadatkom, onim koji radije odgađate. Mnogo je prednosti kada najvažniji zadatak obavite nakon tri ili četiri sata na poslu. Sve što dolazi nakon toga bit će lakše, a vi ćete se osjećati učinkovitije i uspješnije.
Okreni novi list
Promjena starih navika, koliko god štetne bile, uvijek je težak i stresan proces. Vjerojatno znate da ispijanje previše kave ili pušenje cigareta nije dobro za vaše zdravlje, ali ipak to činite. Zato su alternative odlično rješenje koje vam omogućuje da okrenete novi list, ali si ipak priuštite malo zadovoljstva.
Vježbajte redovito
Sada kada ste „okrenuli novi list“, nastavite s pozitivnim promjenama u svom životu. Praksa! Otkrijte što volite i ustrajte. To ne znači da trebate istrčati maraton ili podići nekoliko desetaka kilograma, dovoljna je samo redovita tjelesna aktivnost. Šetnja, trčanje ili ako više volite joga ili ples, naravno da će vam i oni pomoći da se nosite s nagomilanim stresom. Vježbanje će doprinijeti boljem raspoloženju, ali ujedno i omogućiti kvalitetniji san. Vrijedi pokušati, zar ne?
Slušajte umirujuću glazbu
Baš te briga, ništa ne slušaš? Promijenite takav stav jer čak je i istraživanje kanadskog sveučilišta McGill pokazalo da glazba itekako utječe na lučenje hormona zadovoljstva. Ako vam riječi smetaju, pustite umirujuću glazbu kao što su zvukovi prirode – cvrkut ptica, šum valova, šum vode koja teče.
Smanjite unos kofeina
Najpoznatija tvar u kavi – kofein, povećava rizik od anksioznosti (osjećaja potištenosti i tuge). Kofein se ne nalazi samo u kavi, već ga ima i u određenim čajevima, čokoladama i energetskim pićima, stoga je iznimno važno smanjiti unos ove tvari na dnevnoj bazi.
Počnite primjenjivati savjete i vjerujte u pozitivne promjene. Rezultate ćete vrlo brzo primijetiti ako budete uporni. Psiholozi tvrde da je potreban 21 dan da neka aktivnost postane navika. Stoga, dajte si za početak upravo ovaj rok, budite posvećeni i vjerujemo da će burnout za vas biti prošlost.
Izvor: bankar.me