Špekulacije na društvenim mrežama ubrzale su povlačenje novca iz Silicon Valley Banka. Postavlja se pitanje može li sličnu reakciju izazvati i ‘fake news’, ukazuje Joachim Nagel, guverner Bundesbanka.
‘Fake news’ na društvenim mrežama mogao bi biti okidač za masovno podizanje štednje iz banaka. Upozorava Joachim Nagel, guverner Njemačke centralne banke, založivši se za praćenje objava.
„To bi supervizorima omogućilo da pravovremeno utvrde prijeti li opasnost masovnog podizanja štednje“, rekao je Nagel u razgovoru za Redaktionsnetzwerk Deutschland.
Ako veliki broj štediša istodobno odluči povući štednju iz banke, to može u najgorem slučaju dovesti do njene propasti.
Masovno povlačenje pologa iz američkog Silicon Valley Banka (SVB) tijekom ožujka ove godine pokazalo je da moramo moći brže reagirati, naglasio je njemački guverner.
Objave na društvenim mrežama ubrzale su povlačenje novca iz SVB-a. Postavlja se pitanje može li sličnu reakciju izazvati i ‘fake news’, tumači Nagel.
Dodaje i da u Južnoj Koreji radna grupa bankovnog regulatora već sustavno prati objave na društvenim mrežama. Žele pravovremeno reagirati, prema njegovim riječima, uoče li prve znakove da se nešto sprema.
„Trebali bismo razmotriti tu mogućnost i u Europi. Ne smijemo se opustiti. Moramo sve dobro analizirati i fokusirati se na ‘mrtve kutove’ u nadzoru“, zaključio je njemački guverner, prenosi Aljazeera.
Financa.ba je nedavno pisala kako će u budućnosti fake news uticati na svjetske burze.