Godišnja inflacija u Bosni i Hercegovini usporila se na 2,1 posto zahvaljujući padu cijena energije i transporta.
Potrošačke cijene u Bosni i Hercegovini u listopadu su zabilježile blagi rast od 0,1 posto u odnosu na rujan, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Na mjesečnoj razini najviše su poskupjeli odjeća i obuća za 1,6 posto. Hoteli i restorani za 0,5 posto te ostala dobra i usluge za 0,9 posto. Na godišnjoj su razini u listopadu cijene proizvoda i usluga za osobnu potrošnju više za 2,1 posto u odnosu na isti mjesec 2022. godine.
Usporavanju inflacije najviše su pridonijele cijene u odjeljku Prijevoz, koje su pale za 5,6 posto. Razlog, pojeftinjenje naftnih derivata, te cijene odjeće i obuće, koje su pale za 7,1 posto.
Rast je zabilježen u odjeljcima hrana i bezalkoholna pića (4,9 posto), alkoholna pića i duhan (4,6 posto). Namještaj, kućanski aparati i redovno održavanje doma (6,9 posto), zdravstvo (3,2 posto), komunikacije (2,2 posto). Rekreacija i kultura (5,1 posto), obrazovanje (2,2 posto), restorani i hoteli (6,7 posto) te ostala dobra i usluge (9,2 posto).
InflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... je u razdoblju siječanj-listopad u odnosu na isto razdoblje prošle godine zabilježila rast od sedam posto. Centralna banka BiH je u najnovijim projekcijama prognozirala inflaciju od 6,3 posto, što je za 1,4 postotna boda niže od projekcije iz svibnja. Razinu inflacije od 2,0 posto Europska središnja banka smatra poželjnom i želi je postići u svojim politikama.
Banka navodi da je najveći dio inflatornih pritisaka trenutačno posljedica rasta domaćih cijena, te upozoravaju da su moguća daljnja poskupljenja energije i rada na domaćem tržištu. Razlog su geopolitički globalni rizici koji vrše pritisak na cijene energenata i ostalih sirovina na svjetskom tržištu.
Izvor: faktor.ba