Kad se sjetite prošlih blagdana, vjerojatno se možete prisjetiti nekih od najboljih darova koje ste dobili – i nekih od najgorih.
Za svaku Barbie ili dobru igračku svi smo dobili igračke namijenjene puno mlađem djetetu ili majice od tete koja stalno kupuje odjeću dva broja veću.
Kao dijete vjerojatno ste se durili zbog toga ili kratko rekli “hvala” prije nego što ste otvorili svoj sljedeći poklon. Ali kao odrasla osoba, imate odgovornost prihvaćati darove elegantno i otmjeno, kaže Diane Gottsman, stručnjakinja za bonton i osnivačica Škole protokola u Teksasu.
“Zahvaljujete im na trudu. Ne zahvaljuješ im na daru“, kaže ona. “Dar je sekundaran. Misao, trud i ljubav su ono što se računa.”
Evo što učiniti ako dobijete dar koji nije nužno prava stvar.
Kako se ponašati licem u lice
Otrgnuli ste papir i otvorili kutiju i — iznenađenje! – to je nešto što nije u redu. Nasmiješiti se i reći “hvala” osnovni je bonton, ali smijete li reći nešto drugo?
“Ovisi o vašem odnosu s tom osobom. Ovisi o njihovom temperamentu”, kaže Gottsman.
Ako se radi o nekome koga ne poznajete dobro, iskreno “hvala” bit će dovoljno. Ako vam je netko koga dobro poznajete dao pogrešnu stvar, ne pretjerate s pitanjem je li zamjena moguća.
“Ako je, recimo, košulja ta koja vam ne pristaje, mogli biste reći: ‘O moj Bože, ovo je divno. Ali bi li vam smetalo da je zamijenimo za pravu veličinu?’”
Što učiniti s neželjenim darom kada dođete kući
Ponekad zamjena ne dolazi u obzir. Dobili ste nešto što jednostavno ne želite.
Kada dođete kući, vaš prvi korak je napisati čestitku zahvalnosti, kaže Gottsman. “Cijenite što misle na vas tijekom blagdanske sezone”, kaže ona. “Ne morate lagati, ali im možete zahvaliti na trudu i spomenuti dar.”
Nakon toga, pravila bontona nalažu da poklon bude vaš da radite s njim što želite. Kuhalo za čaj koje vam je dao vaš prijatelj moglo bi biti lijepo, ali ako pijete kavu, vaše je pravo da ga donirate dobrotvornoj organizaciji, kaže Gottsman.
Vaša druga opcija je ponovno darivanje – potez koji zahtijeva transparentnost i takt, kaže Gottsman.
“Ako ga ponovo poklonite, morate biti iskreni i reći: ‘Slušaj, dobio sam kuhalo za čaj i znam da voliš čaj. Želio bih da ga imate ako mislite da biste ga mogli koristiti’, kaže Gottsman.
Kako biste izbjegli povrijeđivanje nečijih osjećaja, svakako izbjegavajte ponovno darivanje bilo čega unutar iste grupe prijatelja, kaže Gottsman. Ne želite da se poklon vrati izvornom darivatelju čiji bi osjećaji mogli biti povrijeđeni.
Izvor: CNBC