Srijeda, 30 listopada, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kako su Washington Post i Jeff Bezos šutnjom uticali na predsjedniče izbore u SAD

Vlasnik The Washington Post-a, Jeff Bezos, u svojim prvim javnim komentarima otkako je prošli tjedan izazvao burne reakcije javnosti odlukom da ova ugledna novina ne podrži ni jednog predsjedničkog kandidata. Pokušao je obraniti tu odluku u jednim člankom objavljenim u ponedjeljak navečer.

„Predsjedničke podrške ne utiču na ishod izbora“, napisao je Bezos, milijarder i osnivač Amazona. Nitko, ali ponavljam, nitko od neodlučnih glasača u Pensilvaniji neće reći: “Pratim potporu određenog medija.” Ono što predsjedničke potpore zapravo čine je stvaranje percepcije pristrasnosti. Percepcije neovisnosti. Okončanje toga je principijelna odluka i to je ispravna odluka.

Urednici u Washington Post-u podnijeli ostavke

Izjava je stigla nekoliko sati nakon što su tri člana uredničkog odbora Washington Post-a podnijela ostavke zbog odluke da ne podrže potpredsjednicu Kamala Harris. Tisuće čitatelja su otkazale pretplate na novinu. Istaknuti članovi Washington Post-a su također javno izrazili svoje nezadovoljstvo načinom na koji je situacija riješena. Postavili su pitanja o razlozima za odluku koja je donijeta u posljednjem trenutku.

Kritičari, uključujući bivšeg izvršnog urednika Washington Post-a Martin Baron, nazvali su ovu odluku „pokvarenom“ i „kukavičkom“. Smatraju da se radi o očiglednom pokušaju da se udovolji bivšem predsjedniku Donald Trump-u, ukoliko bi se on ponovno našao u Bijeloj kući u studenom.

Uredništvo bilo naklonjeno Harris, a onda se uključio Bezos

Osoba upoznata sa situacijom je za CNN rekla da je urednički odbor Washington Post-a prethodno pripremio potporu Kamala Harris, prije nego što je ta odluka obustavljena od strane Bezosa.

“Volio bih da smo tu promjenu napravili ranije, u trenutku udaljenijem od izbora i emocija koje ga prate”. Pojasnio je Bezos u vezi sa odlukom o ne podržavanju.

To je bilo nedovoljno planiranje, a ne neka namjerna strategija. U petak, nekoliko sati nakon što je izdavač Washington Post-a, Will Lewis, objavio odluku da se ne pruži podrška, Trump se sastao sa izvršnim direktorima kompanije Blue Origin, koja je osnovana od strane Bezosa i bavi se svemirskim istraživanjima. U svom članku, Bezos je demantirao tvrdnje da je zadržao potporu kako bi se dodvorio Trumpu. Naglasio je da nije imao prethodno znanje o sastanku.

Bezos: nema “quid pro quo”

Također bih želio naglasiti da ovdje nema nikakvog “quid pro quo”. Ni jedna kampanja ni kandidat nisu konsultirani ili informirani na bilo kojem nivou ili na bilo koji način o ovoj odluci. Odluka je donijeta potpuno interno, napisao je.

Bezos je rekao da je „uzdahnuo“ kada je saznao za sastanak između Trump-a i izvršnog direktora Blue Origin-a, Deve-a Limp-a, „jer sam znao da će to pružiti priliku onima koji bi željeli da sastanak predstave kao nešto drugo osim principijelne odluke.

Ipak, činjenica je da nisam znao za sastanak unaprijed.

Istakao je da nije bilo „nikakve veze“ između sastanka i odluke Washington Post-a. Nazivajući spekulacije suprotnog sadržaja „lažnim”.

Međutim, Bezos je priznao da postoji „izgled za sukoba interesa“, napominjući da je njegov rad u Amazonu i Blue Origin-u bio „komplikator za Post“. I pored toga, odbacio je ideju da bi njegovo ogromno bogatstvo moglo dovesti do političkih usluga. Naziva svoje milijarde „štitom protiv zastrašivanja“. Naglašavajući da nije ometao rad Post-a tijekom 11 godina, otkako je kupio ovu novinu.

Iako neću gurati svoj osobni interes, neću dozvoliti da ova novina ode na autopilot i izblijedi u nebitnost. Ne želim da je preuzmu nepregledani podcast-i i napadi na društvenim mrežama — ne bez borbe. To je previše važno, napisao je.

Miješanje u uređivačku politiku Washington Post-a pod “paljbom” javnosti

Međutim, Bezos-ovi komentari dolaze nakon dana širokog protivljenja i previranja unutar njegovog lista. Uključujući javne kritike od legendarnih novinara “Watergate”, Carl Milton Bernstein i Bob Woodward, kao i otvorenu izjavu koju je potpisalo gotovo dvadesetak kolumnista Washington Post-a.

Odluka The Washington Post-a da ne podrži predsjedničku kampanju je strašna greška. To predstavlja napuštanje temeljnih uređivačkih uvjerenja novina koje volimo – napisali su kolumnisti.

David E. Hoffman, koji je 2024. godine nagrađen Pulizer-ovom nagradom za uređivačko pisanje za seriju o novoj taktici koju autoritarni režimi koriste za suzbijanje neslaganja, povukao se u ponedjeljak sa mjesta u uredničkom odboru. Naglasio je za CNN u intervjuu da ne želi šutiti o prijetnji koju Trump predstavlja za SAD.

Ne mogu više sjediti ovdje u uredništvu i pisati te članke dok smo se i sami prepustili šutnji“, rekao je on. „Suočavamo se sa strašnim, užasnim izborom, vjerujem, pred autokracijom. Ne želim šutiti o tome. Ne želim da Washington Post šuti o tome. Činjenica da nećemo podržati je stupanj šutnje koji ne mogu podnijeti.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno