Subota, 23 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Google na udaru: Ministarstvo pravosuđa traži da proda Chrome

Američko Ministarstvo pravosuđa planira poduzeti mjere protiv Googlea zbog njegovog monopola na tržištu pretraživanja i drugih usluga. Kompanija je već nekoliko puta bila na udaru regulatora, koji su ukazivali na nepoštene poslovne prakse koje ugrožavaju konkurenciju. Prema prethodnim presudama američkih sudova, Google je monopolist na tržištima pretraživanja i sličnih usluga.

Tržište internetskog pretraživanja jedno je od glavnih područja na kojem Google dominira. Stoga su se počele spominjati mjere poput prodaje određenih proizvoda. Prema najnovijim informacijama, Ministarstvo pravosuđa planira prisiliti Google na prodaju svog najpopularnijeg proizvoda – preglednika Chrome. Ova odluka mogla bi imati dalekosežne posljedice. Razlog je taj što Chrome ima gotovo 3,5 milijarde korisnika širom svijeta, što ga čini najkoristijenijim preglednikom.

Pored prodaje Chromea, Ministarstvo pravosuđa zahtijeva i određene promjene u vezi s Androidom. Traži se da se Android odvoji od pretraživača i Google Play-a, ali bez potrebe za prodajom operativnog sustava. Također, planira se uvođenje mjera koje bi omogućile veću kontrolu oglašivača nad prikazivanjem njihovih oglasa na Googleovim platformama.

Prodaja Chromea mogla bi imati ozbiljne posljedice za Google

Ako bi došlo do prodaje Chromea, to bi predstavljalo veliki problem za Google, jer bi konkurenti mogli slobodno nuditi svoje proizvode pod istim uvjetima. Tužba koja je podnesena tvrdi da Google koristi Chrome i pretraživač kako bi promovirao vlastite proizvode, što škodi konkurenciji. Ove radnje se smatraju nepoštenim poslovanjem, jer dovode do monopola i ograničavaju konkurentske šanse drugih kompanija, doznaje Zimo Dnevnik.

Potencijalne promjene u vezi s prodajom Chromea i drugim proizvodima odražavaju ozbiljan pritisak na Google, koji bi mogao biti prisiljen da reformira svoje poslovanje. Konačnu presudu u ovom slučaju očekuje se do kolovoza 2025. godine, nakon čega će Google imati pravo na žalbu. Do tada, Ministarstvo pravosuđa neće komentirati daljnje detalje slučaja.

Google je na ove zahtjeve reagirao, a Lee-Anne Mulholland, potpredsjednica za regulatorna pitanja, izjavila je kako je cijela situacija “radikalna” i da bi mogla negativno utjecati na korisnike. Google također smatra da bi mjere koje se predlažu premašile stvarna pravna pitanja.

Važnu ulogu u ovom slučaju mogao bi imati i bivši predsjednik Donald Trump, koji je početno podržavao progon Googlea, ali se sada čini da je promijenio mišljenje. Na NY Postu izvještavaju da Trump sada nije siguran u ispravnost svojih prethodnih stavova.

Ranije su se razmatrali i drugi načini na koje bi Ministarstvo pravosuđa moglo kazniti Google zbog njegovih monopola. Jedna od opcija bila je prodaja Androida i Google Play-a, dok je druga predlagala sprječavanje Googlea u korištenju svojih proizvoda za stjecanje prednosti na tržištu pretraživanja i sličnih usluga. Google bi mogao biti prisiljen prilagoditi svoje poslovanje kako bi omogućio pošteniju konkurenciju na tržištu.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno