Četvrtak, 12 prosinca, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Svako četvrto dijete od 13 do 17 godina u FBiH igra neku od igara na sreću

Svako četvrto dijete u dobi između 13 i 17 godina u Federaciji Bosne i Hercegovine igra neku od igara na sreću. Građani Federacije BiH od 2016. do 2023. godine u kladionicama su ostavili oko 13 milijardi KM.

Program u školama

U cilju prevencije tog problema i smanjenja broja djece i mladih, odnosno sve mlađe populacije koja ulazi u kockanje, Udruga za prevenciju ovisnosti “Narko-Ne” počela je s provedbom preventivnog programa “Tko zapravo pobjeđuje?” u srednjim školama u Sarajevskoj i Tuzlanskoj županiji.

Sanela Pekić iz udruge “Narko-Ne” na konferenciji za medije održanoj u Sarajevu istaknula je da je evaluacija provedbe programa u Sarajevskoj i Tuzlanskoj županiji pokazala visoku učinkovitost u podizanju i jačanju zaštitnih faktora kod učenika, posebno u kontekstu povećanja razine pravilnog znanja o kockanju i industriji igara na sreću. Ključna ideja univerzalnog preventivnog programa je djelovati prije nego se rizično ponašanje manifestira. Veliki broj učenika izrazio je spremnost preporučiti sudjelovanje u programu svojim prijateljima. Ovo sugerira da su prepoznali pozitivne aspekte programa i smatraju ga korisnim za druge. Iako je zakonom zabranjen rad kladionica na udaljenosti manjoj od sto metara od škola i vjerskih objekata, u praksi se to gotovo i ne primjenjuje.

Online kockanje novi izazov

Iako ovo jest veliki problem, profesor Neven Ricijaš, jedan od autora programa u Republici Hrvatskoj, naglasio je da ne treba zanemariti ni online kockanje. Isto će se povećati u idućem razdoblju. Profesor Ricijaš dalje navodi kako su online kockanju sklonije žene za razliku od muškaraca koji su skloniji kockanju u kockarnicama i kladionicama. Ovisnost o kockanju, za razliku od one o psihoaktivnim supstancijama, skrivena je ovisnost i, nažalost. Vrlo često se kasno otkrije problem, a 10 posto populacije koja počne kockati razvit će i ovisnost. Marko Romić, specijalist traumatske psihologije, koji svakodnevno radi s ovisnim osobama, ističe da patološki kockari uvijek kriju svoj problem. Supruge, majke, kćeri najčešće traže pomoć za svog bližeg člana. U posljednje vrijeme povećao se i broj žena koje prijavljuju ovisnost o kockanju. Zbog svega navedenog “Narko-Ne” će u predstojećem razdoblju nastojati uključivati veći broj škola u BiH u prevenciju kockanja kod mladih.

Prevencija i suradnja

Preventivni programi trebaju biti sveobuhvatni. Uključivati sve značajne ciljne skupine i provoditi se u više okružja istodobno (škola, mediji, ali i obitelj, radno mjesto, zakonodavstvo). Prevenciju je nužno provoditi kontinuirano, planski i sustavno, a ne kroz jednokratne ad hoc aktivnosti koje mogu izazvati veću štetu nego korist za djecu i mlade, što je vrlo često slučaj.

“Tko zapravo pobjeđuje?” jedini je znanstveno dokazan program prevencije kockanja u Europi. “Narko-Ne” je uz podršku Instituta za razvoj mladih KULT preuzeo licenciju za BiH, priopćeno je iz Udruge za prevenciju ovisnosti “Narko-Ne”. Ajka Rovčanin iz Instituta osvrnula se na važnost suradnje u rješavanju ovog problema. Kazala je da je velika uloga škola u prevenciji kockanja i klađenja. Obrazovni sustav pruža dobru podlogu, obitelji uz snažno djelovanje.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno