Ponedjeljak, 14 travnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Američki potrošači najveće žrtve trgovinskog rata

Dok političari govore o milijardama i bilijunima carinskih iznosa i strateškim odlukama koji će navodno poboljšati stanje američke ekonomije, obični potrošači su ti koji na kraju plaćaju stvarni račun. Činjenica da carine podižu maloprodajne cijene je ekonomska neminovnost. Jednako je predvidljiva kao i to da ćete pokisnuti ako hodate po kiši. Apsurdno je da neki politički krugovi uporno negiraju ovu očitu uzročno-posljedičnu vezu.

Umjesto najavljenog gospodarskog oporavka i jačanja domaće američke proizvodnje, posebno u nekim granama za koje je, kako se kaže, prošao vlak, već svjedočimo o sve skupljim svakodnevnim proizvodima. Ironija je da upravo mnogi američki glasači i ujedno potrošači koji su podržavali protekcionističke mjere uoči izbora sada izdvajaju više novca za svoje kupovine.

Anker samo početak trenda

Kineski Anker, jedan od najvećih prodavatelja na Amazonu s ponudom od powerbanaka do maski za mobitele, podigao je cijene na petini svojih proizvoda na američkoj platformi od prošlog četvrtka. Anker je kompanija koja zapošljava više od 5.000 ljudi. Ostvaruje godišnji prihod od 22,17 milijardi juana (oko 3 milijarde dolara). S ovim brojkama izrasla jeključnog prodavača na Amazonu otkako ju je 2011. godine osnovao bivši Googleov softverski inženjer.

Prema podacima e-commerce servisa SmartScout, koje prenosi Reuters, čak 127 Ankerovih proizvoda doživjelo je prosječno povećanje od 18%, većinom nakon ponedjeljka, 7. travnja, kada je američki predsjednik Donald Trump uveo dodatnu carinu od 50% na kinesku robu.

Kineski zmaj diže cijene, američki orao – novčanike

Anker nije usamljen slučaj. Analiza tržišta pokazuje da su brojni drugi tehnološki proizvodi poput slušalica, kablova, punjača i računalne opreme također poskupjeli. Posebno su pogođeni proizvodi srednjeg cjenovnog ranga koje preferiraju entuzijasti koji traže dobar omjer cijene i kvalitete. Prema najnovijim istraživanjima, prosječna cijena tehnoloških gadgeta uvezenih iz Kine porasla je za 22% u posljednjih mjesec dana. Neki popularni proizvodi poput kvalitetnijih powerbanaka velikog kapaciteta sada koštaju i do 35% više nego prije samo dva mjeseca.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno