Procjene trgovaca su da bi bakar u tekućj gosini mogao doseći rekordne razine kada je u pitanju cijena. Prema nekim očekivanjima zasigurno će se probiti cijena od 10.845 dolara za tonu iz ožujka 2022. godine. Svjetski analitičari špekuliraju da bi se čak mogla doseći cijena od 12.000 dolara.
Zašto bakar raste
Analitičari i poznavatelji tržišta navode da postoji nekoliko razloga za rast cijena bakra. Svijet trenutno bilježi pad proizvodnje, pad zaliha, a rast potražnje iz Kine, koja se „probudila“ nakon Covid 19. A Kina, kao zemlja koja drži dvije trećine i proizvodnje i potražnje za bakrom, zasigurno ima izuzetno visok utjecaj na cijenu.
Proizvodnja je trenutno pala zbog prekida rudarenja uzrokovanog lošim vremenskim uvjetima. Najviše u rudnicima u Panami, Peruu i širom Južne Amerike, ali i na srednji rok je problematična.
Svjetske zalihe bakra padaju na minimum i već su najnižem nivou od 2008. godine Naravno, tržište reagira na sve ove okolnosti, pa se industrijskim metalom današnjice trguje po cijenama 30 posto višim od onih iz 2022. godine.
Iako je svijet živio u strahu od recesije, svjetsko gospodarstvo nastavlja rasti. Bakar je jedna od metala koji predstavljaju osnovu za mnoge svjetske industrije. Singapurska Trafigura, vodeći svjetski trgovac metalima, najavljuju da će cijena bakra ove godine doseći rekord. Razlog je jednostavan – svijt se ozbiljno okrenuo elektrifikaciji i e-mobilnosti, a kineska industrija je naglo ukinula COVID 19 mjere, analizira Financial Times.
Istopit će se zalihe bakra
Izrazito povećana potražnja za bakrom je drugi bitan razlog zašto bi cijena bakra mogla mogla otići u “nebesa”. Ukoliko se potražnja iz Kine nastavi ovim tempom, Kinezi će potrošiti sve svjetske zalihe. Iz Goldman Sacks idu toliko daleko da očekuju da će se zalihe bakra istopiti do jeseni ove godine. Prema podacima ove investicijske banke, kineska potražnja je u veljači bila viša za 13 posto na godišnjem nivou.
Cijena se trenutno za tromjesečne futurese, kreće oko 9.000 dolara za tonu, što je 30 posto više u uspooredbi s prošlim proljećem. Ne treba zaboraviti da je tadašnja cijena bila nešto niža jer je tržište procijenilo da će ruska agresija na Ukrajinu smanjiti potražnju za ovim metalom.
U međuvremenu se svijet navikao na okolnosti u Ukrajini. Potražnja za bakrom se nije smanjila, a rat u Ukrajini se ne bliži kraju. U Trafiguri, najvećem svjetskom trgovcu metala očekuju da će bakar doći na 12.000 dolara.
Mislim da je vrlo vjerojatno da ćemo u idućih 12 mjeseci vidjeti novu rekordnu cijenu bakra.
Kostas Bintas, direktor trgovine metalima i mineralima Trafigura.
Goldman Sacks se ne zaustavljaju na tome nego za 2025. kažu da bi cijena mogla i na 15.000 dolara.
Njihove analize govore da se bakru sada događa ono što se tijekom 2000-tih događalo nafti. Relativno mali jaz između ponude i potražnje, od pet posto, doveo je do porasta cene barela sa 20 na gotovo 150 dolara. A kod bakra je sada jaz čak 15 posto.
Pogled u budućnost
Uzroke visoke cijene bakra ne treba gledati samo na strani potražnje. Ponuda je takođe problem. Procjena „S&P Global“ je da će se do 2030. u svijetu godišnje trošiti 40 milijuna tona bakra, što je čak 60 posto više nego što se koristilo 2021. godine.
Ovaj problem neće brzo biti riješen, kažu iz rudarske industrije. Otvaranje i razvoj jednog rudnika je dugoročan i skup proces. Rudarski magnat Robert Fridland kazao je Financial Times-u da mu je za razvoj rudnika Kamoa-Kakula u DR Kongu trebalo 28 godina. Tek nakon gotovo tri decenije raj rudnik će biti u stanju da krajem 2024. proizvodi 650.000 tona bakra godišnje.
Iz najveće rudarske kompanije na svijetu, australijskog „BHP“, dolaze umirujući tonovi. Oni tvrde da će novi rudnici u Peruu, Čileu i DR Kongu osigurati dovoljno bakra za cijeli svijet, barem za naredne dvije do tri godine, prenose Biznis i Financije.
Ne znamo koliko će koštati ali znamo da će bakar svima trebati, Kini, Europi i SAD-u, i to u velikim količinama. Cijela zelena tranzicija, proizvodnja struje iz obnovljivih izvora i na kraju električni automobili, bazirani su na bakru. I onaj tko će ga imati u dovoljnim količinama, bit će u velikoj prednosti nad globalnom konkurencijom.