Britanska vlada najavila je smanjivanje čitavog niza socijalnih davanja. U uštede su uvrštene naknade za neovisnost, dodatak za njegovatelje i univerzalni kredit. Najavljene promjene u sustavu Britanske socijalne pomoći osmišljene su kako bi uštedjele pet milijardi funti do 2030. godine. Procjenjuje se da će njima biti pogođeno 3,2 milijuna obitelji.
Vlada je donijela “pogrešan izbor smanjenjem naknada za osobe s invaliditetom”, smatra gradonačelnik Greater Manchestera Andy Burnham.
Burnham, koji je ranije služio kao ministar zdravstva i glavni tajnik riznice u prethodnim laburističkim vladama, rekao je za BBC da “postoji opravdanje za tu reformu, ali kad pogledate da osobe s invaliditetom snose teret ušteda, čini se kao velika pogreška”.
Inače, prema službenim prognozama, Britanija će potrošiti gotovo 600 milijardi funti tijekom sljedećih pet godina na kamate zbog prekomjernih zaduživanja.
Ured za proračunsku odgovornost (OBR) izračunao je da će servisiranje rastućeg nacionalnog duga porezne obveznike koštati oko 30 milijardi funti više nego što se prethodno predviđalo.
Dug će, prema istim procjenama, do kraja desetljeća premašiti tri trilijuna funti. Britanija troši više na otplatu kamataKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ... nego na obranu, Ministarstvo unutarnjih poslova i pravosuđe zajedno, a proračun nije uspjela uravnotežiti od 2001. godine.
Ured za upravljanje dugom (Debt Management Office) objavio da će tijekom ove i sljedeće godine izdati dodatnih 299,2 milijarde funti državnih obveznica. Ovo je druga najveća vrijednost u povijesti, nakon 485 milijardi funti prodanih na vrhuncu Covid krize.
Britanske autokompanije ne vjeruju u dogovor sa SAD
Pomoć od vlade zatražile su i automobilske kompanije. One smatraju kako više nema nade da će Britanija uspjeti postići dogovor s administracijom američkog predsjednika Donalda Trumpa oko carina.
Vlada pokušava ispregovarati izuzeća od širokog spektra američkih uvoznih carina koje će stupiti na snagu u ponoć 3. travnja. Predstavnici autoindustrije u petak su se sastali s ministricom industrije Sarah Jones kako bi razmotrili opcije podrške.
Dobro upućeni izvori otkrili su za BBC da su automobilske kompanije predstavile izazove s kojima se suočavaju. Ističući da su carine samo dodatni pritisak uz sve druge probleme, poput isteka mandata za vozila s nultim emisijama.
Jones je rekla da “neće biti jednostavno postići dogovor” jer postoje “komplicirana pitanja koja treba raspraviti”.