Petak, 18 listopada, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

CrowdStrikeov kvar pogodio 8,5 milijuna računala

CrowdStrikeov incident utjecao je na samo jedan posto računala, no taj mali postotak bio je dovoljan da uzrokuje globalni kaos.

Ispad sustava uzrokovan CrowdStrikeovim ažuriranjem sigurnosnog softvera pogodio je manje od jedan posto Windows računala.

Microsoft je potvrdio da je došlo do prekida rada na 8,5 milijuna uređaja. To je prouzročilo globalni kaos i skupe posljedice. Prošlog petka korisnici su se suočili s ‘plavim ekranom smrti’, koji je ukazivao na ozbiljne probleme s radom sustava.

Istraživanje je ubrzo pokazalo da je ovaj veliki kvar nastao zbog CrowdStrikeov-e nadogradnje. Umjesto poboljšanja sigurnosti, izazvala jedan od najvećih ispada sustava u povijesti.

Štete i tužbe

Kvar se brzo širio globalno, uzrokujući ozbiljne posljedice. Mnoge zračne luke širom svijeta su prestale s radom, a uspostavljanje veza s bankovnim računima postalo je nemoguće. Bolničke usluge su bile obustavljene, uključujući britansku nacionalnu zdravstvenu službu (NHS) i domaći sustav CEZIH, koji su onemogućili pristup receptima i uputnicama.

Štete uzrokovane prizemljenjem letova, što je dovelo do zarobljavanja tisuća putnika u zračnim lukama, kašnjenja u isporukama i zatvaranja trgovina, procijenjuju se u milijardama dolara, navodi Business Insider.

Hoće li biti moguće dobiti potpunu naknadu štete putem osiguranja ili tužbi, raspetljavat će se u narednim mjesecima. Korisnici će sigurno dobiti povrat pretplate na usluge CrowdStrike-a zbog ozbiljnosti greške koja je ozbiljno oštetila reputaciju tvrtke. Također, budući poslovi tvrtke ostaju upitni.

Burza je već reagirala na skandal s CrowdStrikeom, s padom vrijednosti dionica od 13 posto, izvještava CNBC. Dok je Guggenheim Securities smanjio ocjenu dionica na neutralnu, Goldman Sachs je zadržao preporuku za kupnju. Rezultati za kraj kvartala trebali bi pokazati kako će se situacija razvijati.

Nakon vikenda posvećenog oporavku i evaluaciji štete, Microsoft je ovoga tjedna kontaktirao The Wall Street Journal. Iako su se i njihova reputacija našla pod udarom, s obzirom na njihov dominantan tržišni udjel, smatraju da je scenarij ozbiljnijih posljedica malo vjerojatan.

Ipak, tehnološki div se odlučio za protuoptužbu, tvrdeći da je Europska unija djelomično odgovorna za incident. Microsoft ističe da su EU regulative usmjerene prema velikim tehnološkim tvrtkama onemogućile adekvatnu zaštitu njihovog softvera.

Microsoft nudi vlastitu sigurnosnu opciju, Windows Defender, kao alternativu CrowdStrikeu. Prema sporazumu iz 2009. godine, koji je sklopljen kako bi se izbjegle europske istrage o tržišnom natjecanju, Microsoft omogućava različitim dobavljačima sigurnosnog softvera da instaliraju svoje proizvode na razini jezgre operativnog sustava.

Prema izvještajima Euronews-a, Europska komisija od početka 2000-ih godina optužuje Microsoft zbog nepoštenih tržišnih prednosti. Dobivaju ih zahvaljujući dominaciji svog Windows operativnog sustava. Nasuprot tome, Apple je 2020. godine onemogućio pristup jezgri svojih Mac računala, ističući da će to unaprijediti sigurnost i pouzdanost sustava.

Veliki tehnološki igrači pod povećalom

Glasnogovornik Microsofta izjavio je za Wall Street Journal da zbog sporazuma s Europskom unijom tvrtka ne može provesti slične promjene. Prema američkim medijima, EU sada zahtijeva primjenu sličnih pravila na Apple, prisiljavajući ga da omogući pristup alternativnim trgovinama aplikacija i web preglednicima u skladu s novim Zakonom o digitalnim tržištima.

Ovaj Zakon o digitalnim tržištima (DMA) predstavlja novi europski regulativni okvir. On je usmjeren na sedam velikih tehnoloških tvrtki – Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta, ByteDance i Booking.com. Cilj zakona je osigurati da njihovi ključni servisi, koji imaju dominantan tržišni udjel, ne ometaju konkurenciju i omogućuju ravnotežu na tržištu, prenosi Poslovni Dnevnik.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno