Utorak, 15 travnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Dolar slabi, euro i kruna jačaju: Što očekivati na tržištima?

Valutna tržišta ponovno bilježe značajne pomake uslijed novih geopolitičkih i ekonomskih previranja. Švedska kruna (SEK) ostvarila je izniman rast od 9% prema američkom dolaru, dosegnuvši najviše razine od kraja 2023. godine. Taj rast analitičari pripisuju pozitivnim kretanjima na europskim burzama, boljim ekonomskim pokazateljima Švedske te optimizmu vezanom uz mogući prekid sukoba u Ukrajini.

Američki dolar pod pritiskom

Dodatno, Švedska je snažno prisutna u europskoj obrambenoj industriji, koja trenutno bilježi ubrzani rast. Ovaj faktor čini švedsku valutu atraktivnijom za investitore. U isto vrijeme, američki dolar trpi gubitke, dijelom zbog najave sveobuhvatnih carina na uvoz koje je donijela američka administracija. Te carine, iako usmjerene na jačanje domaće proizvodnje, povećavaju neizvjesnost i inflacijske pritiske.

Slabljenje dolara potaknuto je i očekivanjima usporavanja američkog gospodarstva, što dodatno zabrinjava tržišta. Federalne rezerve (Fed) signalizirale su da će ove godine vjerojatno doći do samo jednog smanjenja kamatnih stopa, što je manje nego što su tržišta očekivala.

Povećanje ulaganja EU

Euro (EUR) bilježi značajan rast, podržan najavama o ulaganjima od 500 milijardi eura u obrambeni sektor Europske unije. To ulaganje predstavlja oko 3,8% BDP-a EU i moglo bi imati snažan utjecaj na gospodarski rast i inflaciju. Zbog tog fiskalnog poticaja smanjena su očekivanja o novim rezovima kamatnih stopa od strane Europske središnje banke (ECB).

Manje rezanja kamatnih stopa često rezultira jačanjem valute, a tečaj EUR/USD pokazuje uzlazni trend. Neki analitičari predviđaju da bi euro mogao dosegnuti razinu od 1,1500, ako se trenutni trendovi nastave. Njemačka je dodatno poduprla euro najavama povećanja potrošnje na obranu i infrastrukturu.

Japanski jen (JPY) također bilježi oporavak. Inflacija u Japanu već je 34 mjeseca iznad ciljanih 2%, što je natjeralo Banku Japana (BoJ) na promjene monetarne politike. Podizanje kamatnih stopa u Japanu čini jen privlačnijim, osobito kao “sigurno utočište” u nesigurnim vremenima.

Jen je ojačao oko 6% prema dolaru ove godine, a dodatna povećanja plaća u japanskim kompanijama mogli bi dodatno potaknuti BoJ na djelovanje. Prognoze sugeriraju da bi tečaj USD/JPY mogao pasti bliže razini 132,00, ako se trendovi nastave.

Vrijednost funte jača

Britanska funta (GBP) jača zahvaljujući stabilnim trgovinskim vezama s Europskom unijom. Očekivana povećana potražnja za britanskim izvozom dodatno podiže vrijednost funte. Inflacija u Ujedinjenom Kraljevstvu ostaje visoka, pa Banka Engleske (BoE) odgađa rezove kamatnih stopa.

Nasuprot tome, kanadski dolar (CAD), australski dolar (AUD) i novozelandski dolar (NZD) trpe pritiske zbog globalnog usporavanja i zabrinutosti oko kineskog gospodarstva. Iako su Kanada i Meksiko izuzeti iz najnovijih američkih carina, kanadska valuta pati zbog sporijeg domaćeg rasta.

AUD i NZD, kao valute povezane sa sirovinama, posebno su ranjive na negativne vijesti iz Kine. Središnje banke Australije i Novog Zelanda najavile su mogućnost smanjenja kamatnih stopa, što dodatno slabi te valute.

Zanimljivo, kineski juan (CNY) pokazuje otpornost unatoč očekivanjima da će biti među najvećim gubitnicima zbog američkih carina. Dok druge azijske valute jačaju, juan zapravo slabi u relativnom smislu, čime se pomaže kineskim izvoznicima.

S obzirom na trenutna kretanja, jasno je da valutna tržišta ulaze u novo razdoblje volatilnosti i promjena. Dok jedne valute jačaju zbog geopolitičkih i fiskalnih poticaja, druge trpe posljedice trgovinskih i monetarnih izazova, prenosi Poslovni dnevnik.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno