Podaci Svjetske banka iz 2022. godine pokazuju dugove čak 20 država svijeta prema Kini, kao i visinu njihovog duga.
Kako nam izvješće pokazuje, Pakistan i Angola imaju najveće dugove prema Kini sa velikom razlikom. Obe zemlje su od Kine uzele milijarde kredita za različite infrastrukturne i energetske projekte.
Kritično je to što su se obje zemlje države borile da upravljaju svojim dugom. U veljači 2024. Kina je Pakistanu produžila rok dospijeća kredita od dvije milijarde dolara.
Ubrzo nakon toga, u ožujku 2024, Angola je pregovarala o nižoj mjesečnoj otplati duga sa svojim najvećim kineskim kreditorom, Kineskom razvojnom bankom (CDB).
Kina je zemljama u razvoju osigurala preko jedan trilion dolara kroz svoju inicijativu „Pojas i put“ (BRI). Ogroman projekt ekonomskog razvoja koji ima za cilj unapređenje trgovine između Kine i zemalja širom Azije, Afrike i Europe. Većina vjeruju da bi ovo povećanje kreditiranja moglo biti problem u bliskoj budućnosti.
Prema izvešću AidData iz 2023. godine, 80 posto ovih kredita uključuje zemlje u financijskim problemima. Ovo svakako izaziva zabrinutost hoće li ove države ikada moći otplatiti svvoje dugove.
Dok Kina tvrdi da je pokretač globalnog razvoja, kritičari na Zapadu već dugo upozoravaju da koristi diplomaciju zamke duga, taktiku u kojoj jedna zemlja koristi zajmove da bi stvorila uticaj na drugu, prenosi BiF.