Nedjelja, 8 rujna, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

EU istražuje potencijalne opasnosti društvenih mreža za maloljetnike

Meta je odbacila optužbe EU. Naglasili su da već deset godina razvijaju više od 50 alata i politika za zaštitu maloljetnih korisnika.

Europske institucije su se protekle godine bavile pitanjem ovisnosti o društvenim mrežama. Regulatori EU-a su prošloga mjeseca otvorili istragu protiv Mete. Dok je Europski parlament prošle godine predložio mjere za regulaciju dizajna platformi koje izazivaju ovisnost.

Sredinom svibnja regulatori Europske unije najavili su istragu o potencijalnom izazivanju ovisnosti kod djece na Metinim društvenim mrežama – Instagramu i Facebooku.

Europska komisija je izvijestila da Metine platforme možda „iskorištavaju slabosti i neiskustvo maloljetnika”. Što može dovesti do stvaranja ovisnosti i štetiti mentalnom zdravlju.

Istraga se provodi u skladu sa Zakonom o digitalnim uslugama. Zakon propisuje posebna pravila za kompanije s više od 45 milijuna aktivnih korisnika u EU, odnosno za “vrlo velike internetske platforme”.

Za “vrlo velike internetske platforme” predviđene su kazne do 6 posto globalnih prihoda u slučaju kršenja odredbi Zakona o digitalnim uslugama.

Meta je odbacila optužbe, naglasivši da već deset godina razvija više od 50 alata i politika za zaštitu maloljetnih korisnika.

Utjecaj na zdravlje korisnika

Ovim pitanjem bavile su se i druge europske institucije, prenosi Zimo.

U prosincu prošle godine, Europski parlament je usvojio izvješće o dizajnu internetskih usluga. Istaknili su važnost borbe protiv ovisnosti i zaštite potrošača na jedinstvenom tržištu EU.

U obrazloženju tog izvješća ističe se da internetske usluge koje izazivaju ovisnost mogu negativno utjecati na ljude, izazivajući povećani pritisak, stres, poremećaje spavanja, preopterećenost informacijama, nedostatak koncentracije i stalno odvraćanje pozornosti.

Dodaje se da mladi i djeca, osobito djevojčice, su skloniji simptomima uzrokovanim problematičnom upotrebom interneta, poput depresije i tjeskobe, te negativnom utjecaju na učenje, pamćenje i raspon pažnje.

Europarlamentarci su istaknuli potrebu za regulacijom dizajna internetskih usluga. Uspoređujući je s regulacijom duhana, igara na sreću i alkohola u Europskoj uniji, zbog njihovog potencijala za izazivanje ovisnosti.

U svom izvješću, europarlamentarci su pozvali na eliminaciju tehnika koje potiču ovisnost. Kao što su automatska reprodukcija sadržaja i beskonačno pregledavanje istog.

Tada je Europski parlament uputio zahtjev Komisiji da zakonski regulira problematiku dizajna platformi koje potiču ovisnost.

Među ostalim, zatražili su od Komisije da predloži digitalno “pravo na neometanje”, omogućavajući korisnicima da isključe sve značajke koje privlače pažnju. Te da im se dopusti aktiviranje tih značajki na jednostavan način, uz obvezno upozorenje o potencijalnim opasnostima. Nudeći im stvarni izbor i autonomiju, bez prekomjernog opterećenja informacijama.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno