Rastuće cijene plina i neizvjesnost oko ključnog ugovora za tranzit plina kroz Ukrajinu izazivaju zabrinutost u Europi. Ovi događaji podsjećaju na probleme s opskrbom koji su nastali nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine. Naglo povećanje cijena tada je potaknulo inflacijuInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... i strahove od energetskih restrikcija.
Rast cijena plina
Toplije zime pomogle su Europi da prebrodi prošle dvije sezone s niskom potrošnjom energije. Međutim, hladan početak studenog ove godine ponovno je povisio cijene. Cijena plina 21. studenog dosegnula je 49 eura po megavat-satu, što je najviše u posljednjih godinu dana.
Hladno vrijeme povećava potrošnju grijanja, a niske brzine vjetra smanjuju proizvodnju vjetroelektrana. Ipak, cijene su još uvijek ispod vrhunaca iz 2022. godine. Petras Katinas, energetski analitičar CREA-e, rekao je: „Cijene su porasle za otprilike 40 posto od sredine rujna.” Taj skok je iznenadan, ali još uvijek nije na razini ranijih kriza.
Smanjena ovisnost o Rusiji
Potražnja za plinom od tada je značajno pala, smanjujući europsku ovisnost o Rusiji. Katinas smatra da su priče o krizi pretjerane. „Većina članica EU-a više ne ovisi toliko o ruskom plinu,” dodao je.
Uvoz ruskog plina drastično je smanjen. Njegov udio pao je s 40 posto u 2021. na oko 9 posto u 2023. Međutim, uvoz ukapljenog prirodnog plina (LNG) iz Rusije porastao je za skoro 5 posto. To sada čini 18 posto ukupnog uvoza u EU.
Kraj Ugovora o tranzitu plina
Austrija je prestala primati ruski plin nakon pravnog spora s Gazpromom. Slovačka i Mađarska još uvijek primaju plin iz plinovoda, ali to bi moglo završiti do kraja 2024. Ugovor između Gazproma i ukrajinskog Naftogaza tada istječe. Kijev ne namjerava obnoviti ovaj sporazum. Borys Dodonov iz Kijevske škole ekonomije ističe: „Ukrajina nema gospodarsku opravdanost za obnavljanje ugovora.”
EU bi mogao lobirati za nastavak dotoka plina kroz Ukrajinu kako bi izbjegao nestašice u Mađarskoj i Slovačkoj. Iako EU ostaje najveći kupac ruskog plina, njegov udio u plinovodima i LNG-u znatno je smanjen, javlja Poslovni Dnevnik.
LNG postaje ključan za opskrbu Europe. Dodonov vjeruje da EU može zadovoljiti potrebe bez ruskog plina, oslanjajući se na LNG iz SAD-a. Očekuje povećanje američke proizvodnje pod predsjednikom Trumpom. Europa bi mogla sklopiti veliki trgovinski sporazum s Washingtonom.
Utjecaj LNG-a na europske cijene plina
Ed Cox iz ICIS-a napominje da LNG sada čini 34 posto europske potrošnje plina. To je dvostruko više nego prije invazije. Europa je sada osjetljivija na globalne cijene. „Europa je povezanija s temeljnim globalnim tržištem nego ikada prije,” rekao je Cox.
Iako je potražnja pala za 20 posto, Europa ostaje izložena visokim cijenama u slučaju hladne zime. Cox vjeruje da će Europa dobiti dovoljno LNG-a, ali po višim cijenama. Konkurencija s azijskom potražnjom mogla bi povećati troškove za europske zemlje. Povećanje cijena zimi imat će dugoročan učinak na sljedeće godine. „Utjecaj na cijenu bit će ključan, ne samo količina dostupnog plina,” zaključio je Cox.