Zajednička komisija za ekonomske reforme i razvoj Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) održala je jučer sjednicu o temi „Niže naknade kroz modernizaciju platnih sistema u kontekstu usklađivanja sa SEPA (jedinstveno područje plaćanja u eurima) i TIPS (instant plaćanje u eurima)”.
Osim članova Zajedničke komisije, u radu sjednice učestvovali su i predstavnici Centralne banke BiH, Vijeća stranih investitora u BiH i Delegacije Europske unije (EU) u BiH.
O dosadašnjim aktivnostima u vezi s ovim pitanjem, kao i o značajnim benefitima koje bi gospodarstvenici i građani imali od ulaska BiH u SEPA zonu, na tematskoj sjednici govorila je guvernerka Centralne banke BiH Jasmina Selimović.
Izmjene zakona
Ona je kazala da je Centralna banka BiH, kao državna institucija koja koordinira i vodi procese u toj oblasti, krajem 2023. godine formirala koordinacioni odbor sastavljen od predstavnika ministarstava financija i agencija za bankarstvo entiteta u BiH, kao i udruženja banaka.
Istakla je da se još uvijek čeka da entiteti izvrše izmjene zakona o platnim uslugama. Cilj je uskladiti iste s direktivama EU, te dodala da, usporedno s tim, Centralna banka BiH, u koordinaciji sa državnim ministarstvima, vrši tehnički dio prilagođavanja kako bi BiH bila u potpunosti spremna za ulazak u SEPA-u.
Naglašavajući da ulaskom u SEPA-u BiH praktično postaje dio EU. Guvernerka Selimović podvukla je da bi prekogranično plaćanje u eurima bilo šest puta jeftinije za gospodarstvo i građane. Navela je i to da bi značajno smanjenje troškova i povećanje sigurnosti plaćanja dovelo do priliva stranih investicija u BiH.
Ubrzanje sustava plaćanja
Također, govorila je i o tome kako Centralna banka BiH, u saradnji sa Centralnom bankom Italije, radi na platformi za instant plaćanje u eurima (TIPS). Ona bi već od polovine 2026. godine modernizovala i ubrzala sistem plaćanja u eurima za gospodarstvo i građane BiH.
U ime Vijeća stranih investitora BiH na tematskoj sjednici govorila je odvjetnica Marija Pušić. Ona je posebno naglasila činjenicu da se investitori odlučuju da svoj kapital ulože tamo gdje su operativni troškovi plaćanja niži i usklađeni sa sustavom koji funkcionira u državama iz kojih dolaze.
Predstavnica Delegacije EU u BiH Dragana Stanišić u svom izlaganju osvrnula se na funkcionisanje modernih platnih sustava u EUropi. Kao i na to šta je potrebno da urade institucije BiH i entiteta kako bi BiH pristupila SEPA-i.
Kazala je kako bi pristupanje jedinstvenom području za plaćanja u eurima, u kome je sada oko 40 država Europe, prema procjenama financijskih institucija BiH osiguralo uštede od oko 100 miliijuna eura godišnje. Pored toga, istaknula je da u procesu pristupanja SEPA-i nema prostora za bilo kakvu politizaciju.
Značaj tematskih sjednica
Članovi Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj PSBiH istakli su značaj održavanja ovakvih tematskih sjednica. Pored toga, uspostavljanja partnerskih odnosa sa institucijama i organizacijama u službi gospodarstva i građana BiH.
Zaključujući tematsku sjednicu, predsjedavajuća Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj PSBiH Ermina Salkičević – Dizdarević kazala je da članovi Zajedničke komisije stoje na raspolaganju svim institucijama i organizacijama uključenim u proces pristupanja SEPA-i i uvođenju TIPS-a.
U funkciji ubrzanja ovog procesa, dodala je, obavit će razgovore sa predstavnicima poslovne zajednice. Također i budućim korisnicima ovih usluga, te pozvati entitetska ministarstva da ubrzaju donošenje zakonskih izmjena potrebnih za pristupanje BiH SEPA-i.
Zaključci sa ove tematske sjednice biće usvojeni na narednoj redovnoj sjednici Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj PSBiH, saopćeno je iz PSBiH.