Umorni od svakodnevnih aktivnosti, nakon dugog radnog dana, dok se vozimo kući na mobitelu zadamo da nas kući čeka najdraža pasta s umakom koji obožavamo. Ispis najdraže hrane na 3D printer. Jeli ovo priča iz nekog futurističkog filma ili naša realnost.
Creative Machines Lab na Sveučilištu Kolumbija, inovatori u ovoj oblasti, radili su na sofisticiranim metodama koje omogućavaju ispis potpuno jestive hrane kod kuće. Provjerili smo kako ova tehnologija funkcionira i koje su zapreke da zaživi u svakodnevnom životu.
Generalno 3D printer hrane je stroj koja pažljivo isporučuje sastojke na kontroliran način. Pojednostavljeno rečeno 3D printer hrane je automatizirani aditivni proces.
Creative Machines Lab duže vrijeme eksperimentira sa tehnikama digitalnog kuhanja. Saznanja i napredak o ovim tehnologijama su fascinantna.
Sve što želimo da nam 3D printer hrane ispiše, naravno sirovine moramo nabaviti. Obzirom na način pripreme hrane sirovi materijali trebaju biti u formi smjese. U suprotnom nam treba kuhar, jer ih moramo obraditi. To znači da sve što se može pretvoriti polutečno stanje teoretski može biti pripremljeno na 3D printer-u hrane. Stoga su za pripremu hrane na ovaj način idealni povrće, sirevi, sve vrste tijesta.
3D printer hrane će nuditi potpuno nove recepte
Kako tehnologija bude napredovala, tako će priprema ove vrste hrane napredovati. Potrošači će moći lakše nabaviti u trgovinama prilagođenu hranu i digitalne verzije raznovrsnih sastojaka. Smatra se da će pristup robotike ovom segmentu dati potpuno novi oblik. Smatra se da će svijetu biti dostupni potpuno novi recepti. Imat ćemo priliku kiušati potpuno nove okuse pripremljene na poptuno nove načine.
Važno je napomenuti da 3D printer termički ne obrađuju hranu još. Oni su zaduženi za arhitekturu oblika i dizajna. Proizvod bi potom trebalo termički obraditi.
Što ovaj način pripreme hrane znači za konzumente
Revolucionarna priprema hrane će omogućiti bolju kontrolu nutritivnih sastojaka koje unosite. To znači da bi svaki obrok mogao da se prilagodi konkretnom potrošaču. Danas u trgovinama nabavljamo prerađene namirnice, proizvedene univerzalnim standardom. Iste odgovaraju većini konzumenata – ali ne svima.
Tehnologija još nije stigla do toga da 3D printer hrane bude osobni nutricionista. Neće moći preporučivati hranljive sastojke koji pašu vašem organizmu. Napretkom tehnologije i AI, definitivno ne treba iznenaditi da se tehnologija razvije u ovom pravcu. Moći ćemo kontrolirati točnu količinu nutritivnih materija, vitamina, kalorija po obroku, navodi Web Mind.
Koje su mane pripreme hrane na ovaj način
Svakako postoje i neke loše strane ove tehnologije koje su do sada privukle pažnju istraživača. Dugotrajnost procesa obilježava proizvodnju na svim 3D printerima, pa tako i na ovom. Shodno tome, priprema hrane bi oduzimala duže vrijeme od tradicionalne priprave hrane.
Složenost procesa obzirom da se većina sastojaka ne dolazi u obliku smjese. Ovo zahtjeva prethodnu termičku obradu.
3D printer hrane ne dolaze sa beskrajnim mogućnostima. Morat će te da naučite uživati u istim obrocima iznova i iznova. Jedan od argumenata koji se često spominju u kontekstu 3D printanja hrane je da bi potrošačima lako mogla dosaditi ishrana koja se bazira na samo jednoj vrsti hrane.
Na kraju, postoji bojazan temeljena na stručnim istraživanjima da 3D printanje hrane može izazvati trovanje hranom ili alergiju na hranu. Potrebno je još istraživanja da bi se to potvrdilo. Posebno kada je riječ o promjenama koje ova vrsta hrane može ostaviti na ljudski organizam nakon duže konzumacije.