Nedjelja, 6 travnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Hoće li Intel i TSMC ujediniti snage u proizvodnji čipova?

U jeku sve intenzivnije globalne borbe za tehnološku dominaciju, dva vodeća proizvođača poluvodiča – američki Intel i tajvanski TSMC – navodno su na pragu sklapanja strateškog partnerstva koje bi moglo preoblikovati globalni krajolik proizvodnje čipova.

Prema informacijama koje je objavio ugledni tehnološki portal The Information, Intel i TSMC postigli su preliminarni dogovor o osnivanju zajedničkog pothvata (joint-venture) kojim bi se upravljalo Intelovim postojećim postrojenjima za proizvodnju čipova. Tajvanski TSMC, globalni lider u naprednoj proizvodnji poluvodiča, imao bi udio od 20% u novoj tvrtki.

Ono što ovo partnerstvo čini osobito zanimljivim jest model ulaganja: umjesto tradicionalnog financijskog kapitala, TSMC bi u projekt doprinio prijenosom znanja i tehnoloških procesa – konkretno, podučavanjem Intelovih inženjera naprednim proizvodnim praksama koje su Tajvance dovele na sam vrh industrije.

Suradnja dolazi u ključnom trenutku za Intel, koji se posljednjih godina bori s padom tržišnog udjela i zaostajanjem u proizvodnim tehnologijama. Nedavno imenovanje Lip-Bu Tana za glavnog izvršnog direktora – istaknutog investitora i tehnološkog poduzetnika s reputacijom reformatora – već je signaliziralo da se Intel sprema na radikalne promjene. Sada je očito da će jedna od tih promjena uključivati dubinsku integraciju s najuspješnijim proizvođačem čipova današnjice.

Idejni začetnik – Trump

Zanimljivo je da su početni poticaj za razgovore o suradnji došli od strane administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa, koja je aktivno tražila načine za jačanje domaće proizvodnje čipova i smanjenje ovisnosti o Aziji. Intel je u to vrijeme bio pod velikim pritiskom zbog rastućih troškova, neuspjelih internih projekata i bojazni od masovnih otpuštanja.

Uloga TSMC-a u ovom pothvatu nije samo tehnička, već i simbolična, piše Poslovni Puls. Tajvanski proizvođač uspješno vodi najsofisticiranije proizvodne procese u industriji, uključujući proizvodnju čipova u 3-nanometarskoj tehnologiji. U toj je tehnologiji Intel tek u fazi prilagodbe. Njegovo uključivanje u upravljanje Intelovim pogonima moglo bi označiti kraj jednog razdoblja samodostatnosti američkog diva i početak ere u kojoj Intel prihvaća učenje od industrijskih lidera. Pa čak i ako dolaze izvan SAD-a.

Potencijalni zajednički pothvat također se odvija u širem kontekstu globalnih napetosti vezanih uz opskrbne lance, nacionalnu sigurnost i sve veću politizaciju tehnoloških resursa. Iako još uvijek nije službeno potvrđen, ovakav savez između američke i tajvanske tvrtke mogao bi postati uzor za buduće suradnje koje nadilaze uobičajene tržišne dinamike. I sve više nalikuju geostrateškim sporazumima.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno