spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Italija i Francuska nadmašile SAD u nagradama za olimpijske medalje

Američki sportaši, najuspješniji na ovogodišnjim Olimpijskim igrama, osvojit će ukupno 8,3 milijuna dolara od Olimpijskog i paraolimpijskog odbora SAD-a. Ipak, dvije zemlje će svojim vrhunskim sportašima pružiti još veće nagrade.

U posljednja dva tjedna, američki sportaši su se čak 126 puta našli na pobjedničkom postolju, čime su nastavili neprekidnu dominaciju SAD-a u broju medalja, koja traje još od Olimpijade u Atlanti 1996. godine.

Ovaj uspjeh dolazi s velikim troškovima. Američki Olimpijski i paraolimpijski odbor dodjeljuje bonuse svojim najuspješnijim sportašima, uz dodatne pogodnosti kao što je zdravstveno osiguranje. Zlatni sportaši dobivaju 37.500 dolara, srebrni 22.500 dolara, dok brončani osvajaju 15.000 dolara.

SAD nije jedina zemlja koja će isplatiti značajne novčane nagrade za medalje.

Olimpijada - broj osvojenih medalja
Olimpijada – broj osvojenih medalja

Francuska i Italija nude veće nagrade za medalje u odnosu na SAD. Zemlja domaćin, Francuska, koja je osvojila 64 medalje uključujući 16 zlatnih, isplatit će ukupno 9,4 milijuna dolara svojim sportašima. Italija će nagraditi svoje sportaše s 10,7 milijuna dolara, iako su osvojili 24 medalje manje od Francuske. Brazil, s 20 medalja, isplatit će 981.000 dolara svojim sportašima.

Hong Kong, natječući se neovisno od Kine, planira dodijeliti 2 milijuna dolara svojim sportašima. Zlatni sportaši iz Hong Konga dobit će oko 768.000 dolara, dok će brončani osvojiti oko 192.000 dolara.

S druge strane, neke zemlje neće trošiti značajne iznose. Litva, Malezija i Moldavija, koje su zajedno osvojile 10 medalja bez zlatnih, dodijelit će ukupno milijun dolara.

Evo popisa od 10 zemalja i teritorija koje će velikodušno nagraditi svoje najuspješnije sportaše:
Italija
Olimpijske medalje - Italija
Olimpijske medalje – Italija

Iako Italija nije uvrštena među pet zemalja s najviše medalja na ovogodišnjim Olimpijskim igrama, sportaši iz ove zemlje će biti značajno nagrađeni. Talijanski olimpijski odbor planira isplatiti milijune dolara u nagradama, uz dodatne bonuse za sportaše koji su osvojili više medalja. Ovo je posebno dobro za sedam sportaša koji su postigli velike uspjehe, uključujući gimnastičarku Alice D’Amato. Ona je osvojila zlatnu medalju u pojedinačnoj konkurenciji i srebrnu medalju u timskoj, što će joj donijeti gotovo 300.000 dolara u bonusima.

Francuska
Olimpijske medalje - Francuska
Olimpijske medalje – Francuska

Francuski sportaši su ostvarili najveći uspjeh u više od sto godina zahvaljujući izvanrednim izvedbama poput plivača Léona Marchanda, koji je osvojio četiri zlatne medalje i jednu brončanu. Ove godine, Francuska je osvojila 64 medalje, što je drugi najbolji rezultat u povijesti te zemlje, nakon 102 medalje s Olimpijade 1900. godine, koja se također održala u Parizu.

SAD
Olimpijske medalje - SAD
Olimpijske medalje – SAD

Ove godine, američki sportaši priredili su niz uzbudljivih trenutaka, uključujući povratak legendarne Simone Biles i spektakularnu pobjedu Noaha Lylesa na 100 metara. Također, Ilona Maher i ženska ragbi 7 reprezentacija iznenadili su Australiju osvajajući svoju prvu olimpijsku medalju, brončanu.

Mađarska
Olimpijske medalje - Mađarska
Olimpijske medalje – Mađarska

Mađarska je na Olimpijadi u Parizu osvojila 19 medalja zahvaljujući sjajnim performansama u plivanju, kanuu i mačevanju. Iako su vaterpolisti i vaterpolistice Mađarske među svjetskim vrhunskim timovima, nijedna reprezentacija nije uspjela osvojiti medalju. Tri godine ranije u Tokiju, oboje su se vratili s brončanim medaljama.

Hong Kong
Olimpijske medalje - Hong Kong
Olimpijske medalje – Hong Kong

Cheung Ka Long napravio je povijest za Hong Kong 2021. godine kada je osvojio prvu medalju u mačevanju za ovu teritoriju. Ove godine, tri godine nakon svog prvog uspjeha, ponovio je svoju zlatnu pobjedu. Osim njega, Hong Kong je imao još jednog zlatnog mačevaoca, Vivian Kong, koja je osvojila zlato u ženskoj kategoriji.

Ukrajina
Olimpijske medalje - Ukrajina
Olimpijske medalje – Ukrajina

Na Olimpijadi u Parizu, Ukrajina je poslala samo 140 sportaša, što je najmanji broj delegata u povijesti zemlje koja se trenutno suočava s ruskom invazijom. Prema britanskom istraživanju, gotovo 500 ukrajinskih sportaša i trenera poginulo je u sukobu od 2022. godine, dok je oko 4.000 njih bilo nesposobno za natjecanje zbog sudjelovanja u ratu. Unatoč teškim okolnostima, Ukrajina je na Olimpijadi osvojila 12 medalja, uključujući tri zlatne.

Izrael
Olimpijske medalje - Izrael
Olimpijske medalje – Izrael

Izrael svojim zlatnim sportašima dodjeljuje nagradu od približno 268.000 dolara, koja je oslobođena poreza. Ove godine, međutim, samo jedan sportaš iz Izraela donosi zlato kući: Tom Reuveny osvojio je zlatnu medalju u jedrenju na dasci, točno 20 godina nakon što je njegov trener Gal Fridman postao prvi izraelski osvajač zlatne medalje.

Nizozemska
Olimpijske medalje - Nizozemska
Olimpijske medalje – Nizozemska

Nizozemska je u različitim sportovima kao što su plivanje, jedrenje, biciklizam i 3×3 košarka osvojila medalje. Osim toga, Nizozemci su briljirali i u hokeju na travi, gdje su i muška i ženska reprezentacija osvojile zlato. Svaki član ovih timova primit će oko 12.000 dolara.

Poljska
Olimpijske medalje - Poljska
Olimpijske medalje – Poljska

Poljska će svojim sportašima isplatiti ukupno milijun dolara bonusa, no nagrade ne završavaju s novcem. Medaljisti će dobiti i dodatne pogodnosti poput investicijskog dijamanta, vaučera za odmor za dvoje, slike jednog od renomiranih poljskih umjetnika te stan u centru Varšave. Ove pogodnosti odnose se na 28 poljskih sportaša koji se vraćaju s medaljama iz Olimpijskih igara, uključujući najbolju tenisačicu svijeta i brončanu iz Pariza, Igu Świątek.

Novi Zeland
Olimpijske medalje - Novi Zeland
Olimpijske medalje – Novi Zeland

Novi Zeland osvojio je 10 od svojih ukupno 20 medalja u posljednja četiri dana Olimpijskih igara u Parizu. Nagrada za sportaše iz ove otočne nacije bit će isplaćivana u obliku godišnjih isplata koje će trajati do sljedećih Olimpijskih igara. Na temelju uspjeha na ovogodišnjoj Olimpijadi, Novi Zeland će svojim najuspješnijim sportašima u iduće četiri godine isplatiti približno 4 milijuna dolara.