Nedavno istraživanje poslovne platforme LendingTree otkrilo je kako više od polovice zaposlenika u SAD-u traže novi posao ili to uskoro planiraju učiniti.
Iskustva s brojnih poslovnih tržišta potvrđuju kako sve više zaposlenika traže novi posao. A kao razlog promjene navode veću plaću.
“Trenutno postoje ograničene mogućnosti kod nekoliko poslodavaca”. Objasnio je to Scott Dobroski, stručnjak za trendove u karijeri u Indeedu, za CNBC Make It. Dodao je: “Jednako tako, mnoge tvrtke nisu povećavale plaće onom brzinom kojom bi neki zaposlenici željeli.”
No, istraživanje nadalje otkriva kako 1/3 radnika koji su u potrazi za poslom želi ostati u svojoj tvrtki. Samo u drugoj ulozi. Bilo da je to zbog nesigurnih ekonomskih vremena ili zato što radnici vole prilike za razvoj karijere, stručnjaci objašnjavaju kako nisu iznenađeni ovom statistikom.
Naime, mnogi su zaposlenici zadovoljni radom u tvrtki i osjećaju se dobro radeći u njoj, prenosi poduzetnik.biz. Ovaj trend pokazuje kako istodobno vjeruju da bi mogle postojati prilike za karijeru unutar tvrtke. Bilo unutar ili izvan vlastitog tima. Istodobno, prelazak na novo radno mjesto također može djelovati zastrašujuće ili neugodno. Kako bi što uspješnije i bezbolnije pronašli i promijenili posao unutar postojeće tvrtke, Dobroski savjetuje tri sljedeća koraka. Dakle, ako ste i vi među sve većim postotkom onih koji žele napredovati unutar tvrtke, pažljivo proučite sljedeće…
Najprije sve istražite
Mnoge tvrtke nude programe u kojima zaposlenici mogu istraživati nove mogućnosti u različitim timovima, što radnicima znatno olakšava prelazak s jednog radnog mjesta na drugo. Takvi programi mogu biti u obliku dodatnih edukacija ili uparivanja s mentorom u drugom timu kako biste naučili više o novom poslu.
“Mnogi poslodavci žele zadržati talente i kvalitetne radnike u svojoj tvrtki, posebno na ovom skučenom tržištu rada. Ovi programi postoje, a ljudi i ne znaju za njih. Stoga je jako važno istraživati i pitati nadležne”, savjetuje Dobroski.
Ako ustanovite da vaš poslodavac ne nudi te mogućnosti, ali se ipak želite pridružiti drugom timu, Dobroski preporučuje da istražite trenutna slobodna radna mjesta u vašoj tvrtki. Jer, možda je baš vaša tvrtka dio sve većeg broja onih koje su friendly prema svojih zaposlenicima i žele im pružiti priliku da napreduju kroz interne transfere.
Iskoristite prednosti internog umrežavanja
Uz istraživanje, umrežavanje je također ključan alat za učenje o drugim pozicijama i uspješnu promjenu posla. Dobroski predlaže korištenje internih komunikacijskih kanala dostupnih u vašoj tvrtki kako biste saznali više o različitim pozicijama. Primjerice, velika prednost, ako se želite prebaciti u drugi tim, jest mogućnost da izravno pošaljete mail ili nazovete kolegu iz drugog tima bi li bio voljan pogledati vaš životopis.
Ne zaboravite obavještavati svog šefa
Za mnoge je ovo najveći ‘problem’, posebno ako nemaju dobar odnos sa šefom. No, ako je vaš šef ili rukovoditelj razumna osoba, tada tijekom cijelog procesa traženja novog posla održavajte s njime otvorenu komunikaciju. Tako ćete smanjiti eventualnu neugodnost oko promjene tima.
“Nitko ne želi započeti razgovore s drugima, a da njegov menadžer ne zna ili ostane (neugodno) iznenađen kada za njih dozna. Mislim da je dio napredovanja u karijeri i činjenica da bi dobri menadžeri trebali biti podrška svojim zaposlenicima, zato ih redovito informirajte o svemu”, kaže Dobroski.
Strah vas je odbijanja?
Što ako vaš pokušaj prebacivanja na novi posao unutar firme ne uspije?
Ne dopustite da vas to spriječi da pokušate!
Čak i ako ne ovaj put u tome ne uspijete, uspostavili ste kontakte i umrežili se s ljudima koji bi vam mogli biti iznimno vrijedni kada se otvori mogućnost prelaska. Nikad se ne zna, vaš sljedeći najbolji posao može biti možda upravo u timu u uredu do vašega.