Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kako uz samo 2 posto truda poboljšati život za 20 posto

Fizički svijet nas uči da očekujemo da će se stvari promijeniti na linearan način. Ako je jedan kamen dvostruko veći od drugog, vjerojatno će ga biti dvostruko teže podići. Ako vaš inbox ima tri puta više poruka nego jučer, potrošit ćete tri puta više vremena na njegovo čišćenje. Stoga, mnogi od nas razumljivo pretpostavljaju, ako želimo napraviti velike promjene u svom životu, morat ćemo uložiti veliki napor.

Ovo je ponekad istina. Nećete postati prvak u bodybuildingu izležavajući se na kauču i jedući kolače cijeli dan. I, oprostite poduzetnici, ne postoji jednostavan način za pokretanje posla.

Pravilo 80/20

No, to ne znači da nema značajnih iznimki. Mnogi od nas su čuli za Paretovo načelo (poznato i kao pravilo 80/20), koje kaže da 80 posto posljedica često dolazi iz 20 posto uzroka. Prema ovom načelu, popravljanje prvih 20 posto neugodnih softverskih grešaka moglo bi popraviti 80 posto prijavljenih problema. Ili možda 80 posto prihoda dolazi od 20 posto najboljih proizvoda tvrtke.

Matematičari to nazivaju raspodjelom zakona snaga i koriste ga za opisivanje svih vrsta fenomena od formiranja oblaka do performansi ljudskog pamćenja. Ali u svakodnevnom životu to ima još jednu ugodnu posljedicu: odaberite pravi uzorak za manipuliranje i nešto može imati veliki učinak bez puno truda.

To bi moglo biti ono na što autorica bestselera Elizabeth Gilbert ukazuje kada kaže: “Budite spremni dopustiti da bude lako. Mogli biste se iznenaditi.” Kada očekujemo da će stvari biti teške, ignoriramo slučajeve kada bismo lako mogli postići značajan napredak iz neke kombinacije neznanja, perfekcionizma i čiste zagonetke. Sprječavamo sami sebe da iskoristimo Paretovo načelo samo zato što ne vjerujemo da će male promjene napraviti veliku razliku.

3 male promjene mogu dovesti do velikih rezultata

Zaista mogu. A ako ne vjerujete jednadžbama ili guruima kreativnosti, bacite oko na nedavni post Raptitude blogera i poduzetnika Davida Caina. U njemu Cain nudi svoj jedini primjer iz stvarnog života lakih promjena koje dovode do velikih učinaka.

“Iz hira sam se odlučio posvetiti trima malim promjenama do kraja korizme, ne zato što sam religiozan, već zato što mi se sviđa ideja o privremenom odricanju od stvari”, piše Cain. Objašnjava da je za ovaj mali projekt imao za cilj prestati toliko skrolati po Twitteru i Instagramu, piti više vode i svaki dan ići u krevet 15 minuta ranije.

“To je to. Ovdje nema pokušaja da ‘dostignem svoj potencijal’ ili postanem ‘novi ja’, samo sam odlučio promijeniti te male stvari i zadržati ih barem do Uskrsa”. Izvođenje tako minijaturnih promjena, kao što biste i očekivali, bilo je jednostavno. Cainova očekivanja u pogledu utjecaja ovog eksperimenta bila su jednako skromna. Ali to se nije dogodilo.

Moje nove navike zajedno zahtijevaju možda 2% više truda – moram još nekoliko puta napuniti svoju bocu vode, moram ugasiti TV i početi prati zube petnaest minuta ranije, i moram izabrati nešto drugo za raditi kada ne mišićna memorija tjera da izvadim svoj telefon. Život je ipak postao mnogo bolji od 2 %. Više je kao 20 %, barem. Imam više vremena i osjetno više energije. Ovo je stvarno dobar posao.

Prestanite zanemarivati svoje loše navike

Sve to znači da je vrlo vjerojatno da i vi, negdje u životu, imate male loše navike ili sitne smetnje koje biste mogli promijeniti uz skroman trud. Možda mislite da se ne isplati raditi te stvari jer zapravo neće biti toliko važne. Ali Cainovo iskustvo (kao i matematika i znanost) sugeriraju da itekako funkcioniraju.

Koja će manja poboljšanja imati tako velik utjecaj na kvalitetu vašeg života? Cain nudi dugačak popis prijedloga za razmatranje, od jedenja sirovog povrća svaki dan do pokušaja da budete prijateljski raspoloženi prema službenicima i blagajnicama (znanost sugerira da su to dobre ideje).

Provjerite u potrazi za inspiracijom, ali vaše promjene od 2 posto vjerojatno će biti jedinstvene za vas. Općenito je istina da često zanemarujemo skromne promjene jer mislimo da će donijeti samo skroman učinak. Sada znate da to nije istina, pa zašto im onda ne biste dali priliku?

Izvor: Inc.; prijevod i prilagodba: Financa.ba (prilikom preuzimanja obvezno navesti izravni link na članak)

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno