Kina je daleko ispred drugih zemalja u oblastima generativne umjetne inteligencije (AI) poput chatbotova. A podaci Ujedinjenih naroda pokazali su u srijedu da je u Kini podneseno šest puta više patenata nego u SAD, najbližem rivalu Kini u toj oblasti.
Generativna AI, koja proizvodi tekst, slike, kompjuterski kod i muziku iz postojećih informacija, doživljava eksplozivan rast sa više od 50.000 prijava za patente podnesenih u posljednjem desetljeću, prema podacima Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO), koja nadgleda sustav za međusobno priznavanje patenata među zemljama, prenosi Biznis.
Četvrtina tih patenata podnesena je u 2023. godini, navodi WIPO. „Ovo je oblast koja bilježi brz rast i očekujemo da će rasti još brže,“ rekao je novinarima Christopher Harrison, menadžer za patentne analize u WIPO.
Više od 38.000 generativnih AI pronalazaka podneseno je u Kini između 2014. i 2023. godine. Naspram 6.276 podnesenih u SAD u istom periodu, priopćio je WIPO. Harrison je rekao da kineske prijave patenata pokrivaju širok spektar sektora, od autonomne vožnje do izdavaštva i upravljanja dokumentima.
Južna Koreja, Japan i Indija su rangirane na trećem, četvrtom i petom mjestu, s tim da Indija raste najbržim tempom, pokazali su podaci. Među glavnim podnositeljima patenata su kineski ByteDance, vlasnik video aplikacije TikTok, kineski gigant e-trgovine Alibaba Group i Microsoft, koji podržava startup OpenAI koji je stvorio ChatGPT.
Dok maloprodajne kompanije za poboljšanje korisničke službe već široko koriste ljudski govor koji generira AI, ova tehnologija ima potencijal transformirati mnoge druge ekonomske sektore poput znanosti, izdavaštva, transporta ili sigurnosti, rekao je Harrison.
WIPO uskoro očekuje novi val podnošenja patenata i planira objaviti buduće ažuriranje podataka, koristeći generativnu AI kako bi ilustrirali trend.