Utorak, 15 travnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kineski izvoz naglo je porastao za više od 12%; uvoz pada kako se trgovinski rat intenzivira

Kineski izvoz skočio je više od očekivanog u ožujku jer su poduzeća unaprijed osiguravala izlaznim pošiljkama kako bi izbjegli previsoke američke carine, dok je uvoz produžio pad jer je domaća potražnja i dalje slaba.

Izvoz je prošlog mjeseca skočio 12,4% izraženo u američkim dolarima u odnosu na prethodnu godinu, prema podacima koje su carinske vlasti objavile u ponedjeljak. Značajno su nadmašili Reutersove procjene ankete o rastu od 4,4% i zabilježili najveći skok od listopada prošle godine.

Uvoz je pao 4,3% u ožujku u odnosu na godinu ranije, u usporedbi s očekivanjima ekonomista o padu od 2%.

U prva dva mjeseca ove godine kineski izvoz usporio je više od očekivanog, porastao je samo 2,3% na godišnjoj razini, bilježeći najsporiji rast od travnja 2024. Uvoz je zabilježio pad od 8,4% veći od očekivanog u odnosu na prethodnu godinu. Što je njegov najoštriji pad od sredine 2023.

“Izvoz će vjerojatno oslabiti u nadolazećim mjesecima jer su američke carine skočile u nebo”, rekao je Zhiwei Zhang, predsjednik i glavni ekonomist Pinpoint Asset Managementa. Dodao je da kratkoročno očekuje kaos u opskrbnim lancima i potencijalnu nestašicu u SAD-u koja bi mogla potaknuti inflaciju.

Neizvjesne politike

Trgovinske politike ostale su vrlo neizvjesne. To predstavlja izazove za tvrtke koje žele prilagoditi opskrbne lance i planove kapitalne potrošnje, rekao je Zhang. “Čak i ako tvrtke odluče preseliti svoje opskrbne lance, potrebno je vrijeme za izgradnju tvornica.”

Kinesko vodstvo postavilo je ambiciozan godišnji cilj rasta od “oko 5%” ove godine, cilj za koji se smatra da je teže postići s obzirom na izglede za eskalaciju trgovinskog rata i stalno slabu domaću potrošnju.

Od svoje inauguracije u siječnju, američki predsjednik Donald Trump uveo je kumulativne carine od 145% na sav uvoz iz Kine, uključujući carinu od 20% navodno povezanu s ulogom Pekinga u trgovini fentanilom.

Kina je uzvratila dodatnim povećanjem carina, uključujući namete do 15% usmjerene na odabranu američku robu i opće carine od 125% u posljednjoj odmazdi prošlog petka.

Lingjun Wang, zamjenik šefa carinske uprave, rekao je na tiskovnoj konferenciji u ponedjeljak da je “zlouporaba carina” američke vlade stvorila smetnje za globalnu trgovinu, prenosi CNBC.

Kina će provesti sve protumjere najavljene protiv SAD-a strogo u skladu sa zakonom, dok će nastaviti otvarati svoje gospodarstvo za obostrano korisnu trgovinsku i investicijsku suradnju sa zemljama diljem svijeta, rekao je Wang.

Kao olakšanje za mnoge, prošli petak je Trumpova administracija odobrila odgode za uzajamne carine na niz elektroničkih proizvoda, uključujući pametne telefone, računala, poluvodiče, solarne ćelije i flash diskove, prema obavijesti američke Carine i granične službe. Prijašnje carine od 20% vezana uz fentanil ostaje na snazi.

Kinesko ministarstvo trgovine nazvalo je izuzeća “malim korakom SAD-a da ispravi svoju pogrešnu praksu jednostranih uzajamnih carina” i pozvalo Washington da u potpunosti ukine visoke carine.

Poziv za poticaje

Pritisak na kineske dužnosnike da uvedu snažnije mjere poticaja kako bi potaknuli domaću potrošnju i tržište nekretnina raste. Istovremeno, žele  smanjiti ovisnost gospodarstva o izvozu i ulaganjima.

Podaci objavljeni prošli tjedan pokazali su da su kineski potrošači i dalje oklijevali trošiti, pri čemu su potrošačke cijene pale drugi mjesec zaredom, dok su proizvođačke cijene pale 29. mjesec zaredom.

Nekoliko investicijskih banaka odlučilo je smanjiti prognoze rasta Kine za ovu godinu navodeći utjecaj značajnog povećanja američkih carina na kinesku robu.

Goldman Sachs, posljednji koji je prošlog tjedna dao komentar, očekuje da će drugo najveće svjetsko gospodarstvo ove godine rasti samo 4,0%, što je pad od 0,5 postotnih bodova u odnosu na prethodnu prognozu. Iako očekuje da će Peking dodatno intenzivirati ublažavanje politike kako bi se suprotstavila poremećaju carinama, banka s Wall Streeta vjeruje da mjere možda neće moći “u potpunosti neutralizirati negativan učinak carina”.

Kina bi trebala objaviti podatke o rastu BDP-a za prvi kvartal u srijedu, nakon čega bi kasnije ovog mjeseca uslijedio sastanak na visokoj razini njezinog najvišeg tijela za donošenje odluka, poznatog kao Politbiro. Na sastanku se očekuje da će kreatori politike predstaviti više poticajnih mjera za poticanje domaće potražnje i ublažavanje trgovinskog šoka.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno