Besplatna aplikacija NewsBreak postala je najpopularnija aplikacija za vijesti u Sjedinjenim Američkim Državama. Sjedište NewsBreaka je u Kaliforniji, ali ima urede i u Pekingu te Šangaju. Pritom koriste alate umjetne inteligencije za obradu vijesti.
Reuters izvještava da je korištenje AI alata u aplikaciji NewsBreak rezultiralo stvaranjem lažnih priča u najmanje 40 slučajeva od 2021. Te lažne priče su potpisane imenima nepostojećih autora, prenosi Biznis. Na primjer, aplikacija NewsBreak je prošlog Božića objavila priču o pucnjavi koja se nije dogodila, što je policija nazvala “potpuno lažnim”.
Sedam bivših zaposlenika NewsBreaka, koje su intervjuirali novinari britanske agencije, izjavilo je da je većina inženjerskog posla iza algoritma aplikacije obavljena u uredima u Kini. Ovi bivši zaposlenici su zatražili anonimnost, pozivajući se na ugovore o povjerljivosti s bivšim poslodavcima.
U siječnju, veljači i ožujku, banka hrane Food to Power iz Colorada bila je prisiljena odbijati ljude jer je aplikacija NewsBreak pogrešno izvijestila o vremenu distribucije hrane. Dobrotvorna organizacija podnijela je pritužbu medijskoj tvrtki, ali nije dobila odgovor. Prema izvješćima, vijest je automatski preuzeta s interneta, ali nije provjerena prije objavljivanja.
NewsBreak, opisujući se kao “izvor za sve lokalne stvari”, tvrdi da ima više od 50 milijuna mjesečnih korisnika. Oni objavljuju licencirani sadržaj od velikih medija poput Reutersa, Foxa, AP-a i CNN-a, te također pristupaju informacijama dobivenim putem internetskog pretraživanja lokalnih vijesti ili priopćenja za javnost, koja se transkribiraju uz pomoć umjetne inteligencije. Važno je napomenuti da je aplikacija dostupna samo u Sjedinjenim Državama.
Prema informacijama sedam bivših zaposlenika i dokumentaciji tvrtke iz 2021., NewsBreak ostvaruje prihod posluživanjem oglasa svojim korisnicima. Ti korisnici su većinom žene starije od 45 godina, bez fakultetske diplome, koje žive u predgrađima ili ruralnim dijelovima SAD-a.