Klub svjetskih superbogataša sada broji 15 članova s bogatstvom većim od 100 milijardi dolara. Obogatili su se zahvaljujući utjecaju umjetne inteligencije, rastu prodaje luksuzne robe i geopolitičkim promjenama.
Kombinirano neto bogatstvo ovih pojedinaca poraslo je ove godine za 13%, dosegnuvši 2,2 bilijuna dolara, prema Bloomberg Billionaires Indexu. Nadmašilo je stopu inflacijeInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... i opće tržište dionica. Zajedno posjeduju gotovo četvrtinu bogatstva 500 najbogatijih ljudi na svijetu.
Iako su ovih 15 pojedinaca već ranije prelazili granicu od 100 milijardi dolara, ovo je prvi put da su svi istovremeno postigli takvo bogatstvo.
Nasljednica L’Oreala Francoise Bettencourt Meyers, osnivač Dell Technologiesa Michael Dell i meksički milijarder Carlos Slim dosegnuli su ovaj prag u posljednjih pet mjeseci. Dok su neki više puta oscilirali oko te razine.
Bettencourt Meyers postala je prva žena s osobnim bogatstvom od 12 znamenki u prosincu. Nakon što su dionice luksuzne kozmetičke tvrtke ostvarile najbolje performanse na burzi od 1998. godine.
Sedamdesetogodišnja Bettencourt Meyers zauzima 14. mjesto na Bloombergovom indeksu s neto bogatstvom od 101 milijarde dolara.
Michael Dell također je doživio rast osobnog bogatstva, dosegnuvši 113 milijardi dolara, čime se našao na 11. mjestu Bloombergovog popisa.
Među novim članovima je i 84-godišnji Carlos Slim, koji zauzima 13. mjesto s bogatstvom od 106 milijardi dolara. Najbogatija osoba u Latinskoj Americi dodala je oko 28 milijardi dolara svom neto bogatstvu u 2023. godini, zahvaljujući procvatu meksičkog peza, što je povećalo vrijednost dionica kompanija u njegovom poslovnom carstvu koje se proteže od građevinarstva do restorana i trgovina.
Među povratnicima u klub je i Gautam Adani, 61-godišnjak koji se nedavno vratio u ovu elitnu grupu nakon što su dionice njegove tvrtke Adani Enterprises porasle zbog sve veće zainteresiranosti globalnih investitora za indijsko tržište.
Na vrhu Bloombergovog popisa nalazi se osnivač i glavni izvršni direktor LVMH-a, Bernard Arnault, s neto bogatstvom od 222 milijarde dolara. Većinu svog bogatstva stekao je kroz udjele u najvećem svjetskom proizvođaču luksuzne robe.
Na drugom mjestu Bloombergovog indeksa nalazi se osnivač Amazona, Jeff Bezos, s neto bogatstvom od 208 milijardi dolara, zahvaljujući njegovom vlasništvu nad najvećim svjetskim internetskim trgovcem.
Elon Musk, izvršni direktor Tesle, zauzima treće mjesto s neto bogatstvom od 187 milijardi dolara. Većina njegovog bogatstva, koje je ove godine opalo za više od 40 milijardi dolara, dolazi od dionica u još uvijek najvrijednijem svjetskom proizvođaču automobila.