Iako Talijani koriste riječ “gelato” za opisivanje sladoleda, u mnogim drugim zemljama, posebno zemljama engleskog govornog područja, ta dva pojma ne opisuju istu stvar. Na prvi pogled “gelato” i sladoled dosta su slični. Slatki hladni deserti koji ne zahtijevaju pečenje. Oba su napravljena od sličnih sastojaka, ali njihove sličnosti tu završavaju. Među njima postoje značajne razlike kada su u pitanju omjeri sastojaka i tekstura, ali i procesi proizvodnje.
Ako se pitate koja je od ove dvije delicije prva nastala – to je naravno “gelato”! Moderni “gelato” svoje korijene vuče iz Italije još od 16. stoljeća, dok su stanovnici s one strane oceana modernu verziju sladoleda upoznali tek dva stoljeća kasnije. No, prema povjesničarima, i “gelato” i sladoled vuku korijene iz azijskih kultura, gdje se mrvljeni led s različitim okusima konzumirao još ranije.
Kako se “gelato” razlikuje od sladoleda?
I “gelato” i sladoled su smrznuti mliječni deserti napravljeni od mlijeka, vrhnja, šećera i dodatka različitog voća ili okusa. Glavna razlika je u tome što “gelato” ima manji postotak masnoće, više mlijeka nego slatkog vrhnja. Proizvodi se sporim procesom mućenja. Zbog toga ima manje kalorija i manje zraka. To njegovu teksturu čini gušćom, a okus punijim i koncentriranijim u odnosu na sladoled.
Zbog svoje gustoće, “gelato” se obično čuva na višoj temperaturi od običnog sladoleda kako bi se osigurala savršena razina kremaste teksture i svilenkast završetak koji su bitne karakteristike svakog gelata. Također, postoje razlike u načinu na koji se poslužuju. Dok se sladoled grabi u kuglicu i tako stavlja u kornet ili posudu. Gelato se pljosnatom špatulom rasporedi po kornetu.
Ako ste ljubitelj jedne od ove dvije delicije, sigurno će vas razveseliti podatak da od ovog ljeta na našem tržištu možete pronaći autentični “gelato” brenda Sammontana u dvije linije – Barattolino gelato u čašama i Gruvi gelato na štapiću, kao i dobro poznati američki “sladoled nad sladoledima” Häagen-Dazs.
Izvor: depo.ba