Uvođenje novih carina na tehnološku robu moglo bi značajno uzdrmati američko tržište, upozoravaju stručnjaci. Američka Udruga za potrošačku tehnologiju (CTA) objavila je ažurirano izvješće s ozbiljnim prognozama o mogućem poskupljenju.
Sektor igraćih konzola u krizi
Procjenjuje se da bi uvozni troškovi tehnoloških proizvoda u SAD-u mogli narasti između 24% i čak 69,4%. Najveći udarac pritom bi pretrpio sektor igraćih konzola, koji bi mogao osjetiti najizrazitiji rast cijena.
Konzole se u velikoj većini – čak 87% – uvoze iz Kine, koja bi bila pogođena carinom od 145%. Takva visoka carinska stopa predstavlja ozbiljan rizik za tržišnu stabilnost i dostupnost proizvoda krajnjim potrošačima.
Organizacija Trade Partnership Worldwide procijenila je da bi sektor igraćih konzola mogao pretrpjeti štetu od 10,4 milijarde dolara godišnje. To bi bio izravni gubitak za američko gospodarstvo u slučaju da predložene carine stupe na snagu.
Ekonomski analitičari upozoravaju da bi cijena konzola mogla porasti za oko 428 dolara, što bi snažno obeshrabrilo kupce. Uvoz bi se smanjio za 71%, dok bi potrošnja potrošača pala za 73%, odnosno oko 12 milijardi dolara.
Tržište već trpi posljedice
Zbog neizvjesnosti oko politike predsjednika Trumpa, tržište već bilježi posljedice, i to prije nego su carine uvedene. Prednarudžbe za Nintendo Switch 2 u SAD-u su privremeno obustavljene, unatoč tome što datum izlaska ostaje 5. lipnja.
Ako dođe do provedbe carinskih mjera, utjecaj će osjetiti ne samo proizvođači, već i maloprodajni sektor te krajnji korisnici. Mnogi upozoravaju na mogućnost gubitka radnih mjesta u trgovinama i logistici povezanima s prodajom konzola.
Iako se još uvijek čeka konačna odluka, mnogi smatraju da bi uvođenje carina značilo dugoročnu štetu za tehnološki sektor. Kako navodi Poslovni puls, tržišni akteri pozivaju na oprez i dijalog s ciljem očuvanja stabilnosti.
Industrija videoigara ima veliki značaj u američkoj ekonomiji i broji milijune korisnika, čime gubici postaju još izraženiji. Posljedice bi se mogle osjetiti i globalno, zbog povezanosti lanaca opskrbe i promjena u strategijama distribucije.