Ponedjeljak, 16 rujna, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Lego mijenja plastiku kojom proizvod kockice

Proizvođač igračaka Lego objavio je ranije ovog tjedna kako fosilna goriva koja koristi za izradu svojih proizvoda planira zamijeniti skupljom, ali obnovljivom i recikliranom plastikom.

Ova danska tvrtka objavila je kako je njihova prodaja u prvoj polovici ove godine porasla za 14 posto, prestigavši širu industriju igračaka. Dobit im je u navedenom razdoblju porasla na 1,2 milijarde dolara, tj. za 26 posto.

Izvršni direktor Lege Neils Christiansen izjavio je u intervjuu za CNN da je to pokazatelj snage brenda u cijelom svijetu. Napomenuo je kako su njihovi proizvodi traženi među ljudima svih generacija.

Uspješno poslovanje kompanije Lego dolazi u vrijeme poteškoća u globalnoj prodaji igračaka. Kupci smanjuju potrošnju na stvari koje im nisu egzistencijalno važne. Tako je američki proizvođač igračaka Hasbro najavio da će smanjiti broj radnika za 20 posto.

“Zelenija” plastika

Lego, koji prodaje milijarde plastičnih kockica godišnje, testirao je 600 različitih materijala kako bi do 2030. u potpunosti zamijenio naftu koja se trenutno koristi za proizvodnju kockica. Ali bio je to ograničen uspjeh.

Sada Lego namjerava postupno smanjiti sadržaj ulja u svojim kockama. Plaćat će do 70% više za certificiranu obnovljivu smolu. To je sirova plastika koja se koristi za proizvodnju kocki. Na taj će način pokušati potaknuti proizvođače da povećaju proizvodnju.

“To znači značajno povećanje troškova proizvodnje Lego kocki”, rekao je Christiansen.

Rekao je kako je tvrtka na dobrom putu da osigura da više od polovice smole koja joj je potrebna 2026. bude certificirano prema metodi bilance mase, revizijskom načinu praćenja održivih materijala kroz opskrbni lanac, u odnosu na 30% u prvoj polovici 2024.

Lego ima za cilj napraviti sve svoje proizvode od obnovljivih i recikliranih materijala do 2032. Tvrtka će za sada apsorbirati dodatne troškove u nadi da će njezino ulaganje potaknuti tvrtke koje proizvode ove materijale da povećaju količine.

“S vlasnikom koji se zalaže za održivost, privilegija je što možemo dodatno platiti za sirovine bez potrebe da dodatno naplaćujemo kupcima“, rekao je Christiansen. “Ne vidimo da su potrošači stvarno spremni preuzeti troškove”, rekao je za CNN.

Ovaj potez dolazi usred viška jeftine djevičanske plastike, potaknutog ulaganjima velikih naftnih kompanija u petrokemiju. Predviđa se da će plastika potaknuti novu potražnju za naftom u sljedećih nekoliko desetljeća.

Dobavljači Lega koriste biootpad poput ulja za kuhanje ili otpadne masti prehrambene industrije. Koriste i reciklirane materijale kako bi zamijenili netaknuta fosilna goriva u proizvodnji plastike.

Tržište u povojima

Tržište reciklirane ili obnovljive plastike još je u povojima. Dijelom zato što se većina dostupnih sirovina koristi za subvencionirani biodizel, koji se miješa u goriva za prijevoz.

Prema Nesteu, najvećem svjetskom proizvođaču obnovljivih sirovina, plastika na bazi fosila košta otprilike polovicu ili trećinu cijene održivih opcija.

“Osjećamo više aktivnosti i spremnosti za ulaganje u ovo sada nego prije samo godinu dana”, rekao je Christiansen. Odbio je reći koji su dobavljači ili dati pojedinosti o cijeni ili količinama.

Rivalski proizvođač igračaka Hasbro počeo je uključivati ​​biljne ili reciklirane materijale u neke igračke, ali bez postavljanja čvrstih ciljeva u pogledu upotrebe plastike. Mattel (MAT) planira koristiti samo recikliranu, recikliranu ili bio-baziranu plastiku u svim proizvodima do 2030. godine.

Prema lobističkoj skupini PlasticsEurope, oko 90% sve plastike napravljeno je od netaknutih fosilnih goriva.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno