Četvrtak, 21 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

LinkedIn se povlači iz Kine

LinkedIn je društvena mreža koja korisnicima nudi profesionalno umrežavanje za poslovne kontakte. Jučer je objavljeno da su primorani zatvoriti 716 radnih mjesta i ugasiti svoju aplikaciju Incareer, dostupnu u Kini. Microsoft je opravdao gašenje kinesk inačice LinkedIn “žestokom konkurencijom” i “teškom makroekonomskom klimom”. Računalni div bio je jedna od rijetkih američkih internetskih kompanija koja je uspjela nametnuti društvenu mrežu u Kini uprkos cenzuri i strogim lokalnim propisima.

Microsoft je Kinezima ponudio verziju svoje profesionalne mreže pridržavajući se pritom, kroz zajedničko lokalno ulaganje, drakonskih mjera. Šef LinkedIn-a Ryan Roslansky rekao je da su ukidanja radnih mjesta nužna zbog racionalizacije poslovanja kompanije. Ubuduće će više koristiti usluge vanjskih suradnika, prenosi Aljazeera.

Kazao je i da će promjene rezultirati otvaranjem 250 novih radnih mjesta. Glasnogovornik LinkedIna je objavio da će se zaposlenici koji su izgubili radno mjesto u postojećoj kompaniji imati priliku raditi na novim pozicijama.

U 2021. je LinkedIn bio primoran ukinuti aplikaciju u kontinentalnoj Kini. Razloge je i tada bio “izazovno operativno okruženje” i “povećane zahtjeve za usklađenjem s lokalnim propisima”.

LinkedIn razvio lokalnu aplikaciju

Zamijenila je pojednostavljenom lokalnom verzijom nazvanom InCareer. Ona je lokalnom tržištu omogućila da nastave pronalaziti i prijavljivati ​​se za poslove, ali i da ostanu povezani sa svojom mrežom.

Nakon pažljivog razmatranja, donijeli smo odluku o gašenju InCareera od 9. kolovoza 2023.”, objavila je u utorak društvena mreža. “Usprkos prvobitnom uspjehu, InCareer se suočio sa žestokom konkurencijom i teškom makroekonomskom klimom. Sve ovo nas je u konačnici navelo da odlučimo ukinuti svoje usluge u Kini“, objavio je LinkedIn.

Mreža je posljednjih godina marginalizirana zbog mnogih inovativnih lokalnih aplikacija. Većina američkih internetskih multinacionalnih društvenih mreža, poput Facebooka, Twittera, Instagrama, YouTubea…, već je duže vrijeme blokirana u Kini. Ne uspijevaju se prilagoditi strogim lokalnim zakonima i ne uvijek jasnim pravilima poslovanja.

Tehnološki divovi su pod pritiskom da blokiraju sve neželjene sadržaje. Nisu dozvoljene teme koje se smatraju politički osjetljivima na internetu u ime društvene stabilnosti. LinkedIn se posljednjih godina našao na meti kritika zbog uklanjanja disidentskih računa i brisanja politički osjetljivih sadržaja sa svojih stranica.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno