Tvrtka BH Gas, koja bi trebala realizirati projekt povezivanja plinskih mreža Hrvatske i BiH, bit će preustrojena. Ubuduće će biti moguće i osnivanje njenih podružnica u različitim dijelovima zemlje, najavili su u ponedjeljak iz sjedišta te tvrtke u Sarajevu.
Zastupnički dom parlamenta Federacije BiH je 12. prosinca usvojio prijedlog zakona o plinovodu Južna interkonekcija, odnosno povezivanju s plinskom mrežom u Hrvatskoj pravcem od Zagvozda u Hrvatskoj prema Posušju.
Sastavni dio tog zakona je odredba po kojoj bi projekt u ime Federacije vodio BH Gas, a uz zakon je usvojen i zaključak o obveznoj dubinskoj analizi rada te tvrtke opterećene lošim poslovanjem i nagomilanim dugovima u proteklim godinama.
Zakon je usvojen, unatoč izostanka potpore stranaka s hrvatskim predznakom, piše Seebiz. 16. siječnja o zakonu bi trebao raspravljati i Dom naroda entitetskog parlamenta.
Uoči te sjednice, iz BH Gasa su objavili kako su u suradnji s vladom Federacije BiH i na temelju zaključaka Zastupničkog doma entitetskog parlamenta prošlog tjedna usvojili izmjene i dopune statuta tvrtke te pokrenuli postupak njihove provedbe.
“Reforme će poboljšati organizaciju, upravljačke strukture, poslovanje BH Gasa, te omogućiti uspostavu novih podružnica i timova za implementaciju projekata”, stoji u priopćenju.
Tvrde kako se BH Gas ovime pozicionirao upravo tako da može učinkovito predvoditi provedbu projekta plinovoda Južna interkonekcija između Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Ujedno stimulirajući ukupni gospodarski razvoj u cijeloj Federaciji.
Naveli su i kako u očekivanju konačnog usvajanja Zakona o Južnoj interkonekciji BH Gas nastavlja proces izmjene internih akata tvrtke kako bi se osigurala provedba ovog strateškog projekta i uključivanje svih relevantnih sudionika.
Ne odobravanje nositelja projekta
HDZ BiH do sada se odlučno protivio tome da BH Gas bude određen kao nositelj projekta Južna interkonekcija, i to zbog problematičnog poslovanja te tvrtke, ali i zbog činjenice da u njenoj upravnoj strukturi nema kadrova iz reda Hrvata.
Čelnik HDZ BiH Dragan Čović opetovano je inzistirao na uspostavi nove tvrtke sa sjedištem u Mostaru koja bi bila zadužena za Južnu interkonekciju a bila bi u vlasništvu vlade Federacije BiH, baš kao što je to i BH Gas.
Za sada nema najava kako će zastupnici iz kluba Hrvata u Domu naroda parlamenta Federacije BiH glasati kada se u četvrtak pred njima nađe zakon u formi u kojoj ga je u prosincu prihvatio Zastupnički dom.
U odlučivanju na Domu naroda etnički se klubovi mogu pozvati na potrebu zaštite vitalnog nacionalnog interesa, ukoliko procijene da ih ugrožava neko zakonsko rješenje. U tom slučaju, konačnu odluku donosi Ustavni sud FBiH, odnosno posebno vijeće unutar tog suda.