Američki savezni prizivni sud odriješio je pet velikih tehnoloških divova odgovornosti za dječji rad u rudnicima kobalta u Demokratskoj Republici Kongo.
Skupina državljana DR Kongo koji su kao djeca radili u rudnicima podnijela je tužbu protiv Alphabeta, Applea, Dell Technologiesa, Microsofta i Tesle. Tvrdeći da su surađivali s dobavljačima kobalta i time podupirali “prisilni rad”. Kobalt se koristi za izradu litij-ionskih baterija, a gotovo dvije trećine tog minerala vadi se u Demokratskoj Republici Kongo.
Prema tužbi, kompanije su “namjerno prikrivale” oslanjanje dobavljača kobalta na dječji rad. Mnoga djeca radila su u rudnicima kako bi se spasila od gladi i ekstremnog siromaštva. Skupina od 16 tužitelja uključuje i predstavnike petero djece koja su umrla u rudniku. Dobavljači uključuju Eurasian Resources Group, Glencore, Umicore i Zhejiang Huayou Cobalt, pokazuju sudski dokumenti. Nitko od njih nije naveden među optuženicima, napominje Reuters.
U studenom 2021. sudac washingtonskog suda Carl Nichols odbio je njihovu tužbu. Žalbeni sud u distriktu Columbia potvrdio je u utorak njegovu odluku i presudio u korist tehnoloških kompanija. Kupnja kobalta u globalnom opskrbnom lancu ne predstavlja “sudjelovanje u projektu”, prema američkom saveznom zakonu koji štiti djecu i druge žrtve trgovine ljudima i prisilnog rada, zaključio je prizivni sud.
Nema dokaza protiv tehnoloških divova
Sutkinja Neomi Rao rekla je da tužitelji imaju pravnu osnovu za zahtjev za odštetom. Ipak, nisu dokazali da je odnos pet kompanija s dobavljačima prekoračio granice odnosa kupaca i prodavača niti da su kompanije mogle zaustaviti dječji rad. Odgovornost za trgovinu radnom snagom snose brojni drugi subjekti. Ovo uključuje posrednike u zapošljavanju, druge potrošače kobalta i vladu DR Konga, dodala je Rao.
“Bez konkretnijih tvrdnji, pitanje je da li je uvjerljivo dokazano da su tehnološke kompanije kupnjom neodređene količine kobalta u opskrbnom lancu s ishodištem u rudnicima u DR Kongu ′surađivale na projektu′”s bilo kime tko snosi odgovornost za prisilni rad u tom nabavnom lancu”, napisala je sutkinja u presudi. “Mi smatramo da nije”, zaključak je suda.
Odvjetnik tužitelja Terry Collingsworth napisao je u elektronskoj poruci da se njegovi klijenti mogu dalje žaliti. Postoji mogućnost podnošenja nove tužbe ako kompanije prekrše kriterije koje je sud skicirao. Presuda je “snažan poticaj na izbjegavanje transparentnosti u odnosima s dobavljačima. Unatoč javnim obećanjima o politici ′nulte tolerancije′ prema dječjem radu”, rekao je Collingsworth.
Dell je u priopćenju naglasio da inzistira na poštivanju ljudskih prava radnika u cijelom opskrbnom lancu. Naglasili su da nikada nisu svjesno nabavljao proizvode izrađene dječjim radom. Google nije odmah komentirao presudu. Apple, Microsoft, Tesla i njihovi odvjetnici nisu odgovorili na upit da je komentiraju.