Američka ministrica financija Janet Yellen u petak je produžila rok za podizanje granice američkog duga.
Agencija Fitch upozorila je da bi mogla sniziti rejtinge američkih banaka Fannie Mae i Freddie Mac. Signalizirajući dramatično kratki rok za dogovor o podizanju limita američkog duga koji je već otvorio pitanje o rejtingu SAD-a.
Yellen smatra da bi vlada mogla bankrotirati 5. lipnja ako se ne podigne granica za gornja zaduživanja od 31.4 bilijuna dolara.
Yellen je ranije kao rok odredila 1. lipnja. Produženje roka sada daje Bijeloj kući i pregovaračima iz Kongresa više vremena da postignu sporazum o podizanju zakonske granice do koje se zemlja može zaduživati.
U suprotnom bi se Sjedinjene Države mogle naći u situaciji da kasne ili da uopće ne mogu ispuniti svoje financijske obveze. Bilo da se radi u pogledu plaća, mirovina ili naknada svojim vjerovnicima. Taj dosad neviđeni scenarij bio bi, prema ekonomistima, sinonim za veliku recesiju i propast tržišta u Sjedinjenim Državama. Ekekti sloma gospodarstva SAD bi se vjerrojatno proširili na cijelo globalno gospodarstvo.
Prema upućenim izvorima, predsjednik Joe Biden spreman je na “kompromis” s republikanskom oporbom o javnoj potrošnji. Sve kako bi se okončao politički zastoj koji bi Ameriku mogao baciti na koljena.
Fitch želi pogoršati rejting dvije banke
Fitch je u srijedu signalizirao da bi mogao sniziti rejting SAD-a ‘AAA’, o čemu je pisala financa.ba. Bijela kuća i Kongres moraju brzo postići dogovor o podizanju plafona zaduživanja države koji trenutno iznosi 31,4 bilijuna dolara. Rejting bi mogao biti snižen ako Washington na vrijeme ne podigne limit zaduživanja ili ga ne suspendira, naglasili su. Američko ministarstvo financija u više je navrata upozorilo da bi moglo imati problema s podmirivanjem financijskih obaveza već od početka lipnja.
Fitch očekuje da će dogovor o ograničenju duga biti postignut prije dosijeća dugova. Do posljednje inicjative ministrice Yellen procjene su govorile da je pojačan rizik da Bijela kuća i Kongres ipak neće na vrijeme podići plafon. Ovo bi “bio negativan signal o širem upravljanju i spremnosti SAD-a da na vrijeme ispoštuje svoje obveze”.
U četvrtak upozorili su da bi zbog neizvjesnih pregovora mogli sniziti i rejtinge banaka Fannie Mae i Freddie Mac. Banke je osnovao Kongres, a fokusirane su na otkup hipotekarnih kredita na sekundarnom tržištu. Čini se da su se pregovarači iz redova demokrata predsjednika Joea Bidena i predsjenika Zastupničkog doma Kongresa republikanca Kevina McCarthyja u Kongresu u četvrtak približili dogovoru o smanjenju potrošnje i povećanju limita duga, napominje Reuters.