Četvrtak, 21 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Rad na daljinu smanjuje šanse za promaknuće?

Eric Schmidt, bivši izvršni direktor Googlea od 2001. do 2011., iznio je svoje mišljenje o važnosti rada iz ureda u nedavnoj epizodi podcasta “The Diary of A CEO”. On smatra da zaposlenici trebaju biti fizički prisutni u uredu. Tako bi stekli iskustva koja rad na daljinu ne može pružiti. “Kada sam bio mladi menadžer, nisam imao pojma što radim”, priznao je Schmidt. “Bio sam tamo više zbog sreće, a učio sam kroz svakodnevne razgovore i neformalne interakcije s kolegama.”

Schmidt je istaknuo da su neformalni trenuci u uredu, poput razgovora kod aparata za vodu i neplaniranih susreta, bili ključni za njegov profesionalni rast. Znanje koje je stekao kroz takve situacije bilo je od presudne važnosti za njegova kasnija promaknuća. Dodao je da, ako ste u svojim dvadesetima, rad u uredu predstavlja najbolji način za napredovanje u karijeri. Prema njegovim riječima, “To je način na koji ćete dobiti promaknuće.”

Istraživanja i rezultati

Istraživanje SIEPR-a pokazuje da radnici na daljinu imaju 10% manju produktivnost u odnosu na one koji rade iz ureda.

Analiza Live Data Technologiesa pokazuje da radnici od kuće imaju 31% manju šansu za promaknuće u odnosu na druge.
Međutim, njihove kolege koji su radili u hibridnim uvjetima ili isključivo iz ureda imali su znatno veće šanse. Schmidt priznaje da u nekim industrijama rad od kuće može povećati produktivnost, ali vjeruje da to nije pravilo za sve sektore.

Istraživači su došli do različitih zaključaka o utjecaju rada na daljinu na produktivnost. Goldman Sachs je u svom izvješću iz 2023. godine ukazao na to da različite metodologije proučavanja mogu biti razlog različitih rezultata. Ipak, mnoge studije sugeriraju da rad na daljinu smanjuje produktivnost zaposlenika. Istraživanje SIEPR-a pokazuje da radnici na daljinu imaju 10% manju produktivnost u odnosu na one koji rade iz ureda. Hibridni model rada, međutim, pokazao se neutralnim.

Mnogi direktori su tijekom pandemije koronavirusa hvalili fleksibilnost hibridnih rasporeda, ali su nakon toga promijenili stav. Kompanije poput Amazona, JPMorgana i Goldman Sachsa ukinule su politike rada na daljinu i sada zahtijevaju povratak u ured. Neke su čak zaprijetile otkazima ili praćenjem učinka za one koji se ne pridržavaju pravila.

Druge tvrtke su se odlučile za hibridni model. Mark Zuckerberg je 2023. rekao da podaci Mete pokazuju kako radnici iz ureda nadmašuju one koji rade od kuće. Meta sada zahtijeva da zaposlenici rade barem tri dana tjedno iz ureda. U sličnom tonu, izvršni direktor OpenAI-a, Sam Altman, rekao je prošle godine da je jedna od “najvećih pogrešaka” tehnološke industrije bila omogućiti radnicima da “zauvijek rade potpuno na daljinu.”

Schmidt je ponovio svoje stavove u predavanju na Sveučilištu Stanford u travnju, kada je rekao da Google zaostaje za konkurencijom poput OpenAI-a i Anthropica zbog svojih politika rada na daljinu. Prema njegovim riječima, rad u uredu i osobna suradnja ključni su za inovacije i napredak u industriji, prenosi Poslovni Puls.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno