U studenome je uvoz ukapljenog prirodnog plina dostigao najvišu razinu u posljednjih deset mjeseci, što ukazuje na rastuću potražnju. Venture Global LNG, američka tvrtka koja upravlja terminalom Calcasieu Pass u Louisiani, postala je ključni igrač na tržištu LNG-a. Kompanija je stekla status strateškog projekta zahvaljujući ruskoj invaziji na Ukrajinu, koja je značajno utjecala na globalnu energetsku dinamiku. Zbog toga se priprema za inicijalnu javnu ponudu dionica i izlazak na burzu.
Ova situacija omogućila je kompaniji ambiciozne planove za rast. Dovršava se drugi LNG terminal, a kompanija planira dodatna ulaganja u nova postrojenja. Do kraja desetljeća, Venture Global LNG bi mogao postati jedan od najvećih svjetskih proizvođača plina. Međutim, cijela priča ima i problem koji iritira investitore i europske potrošače. Kompanija je sklopila dugoročne ugovore s europskim kupcima, poput BP-a, Shella, Edisona i Orlena. Ipak, odlučila ih je ignorirati, zbog rasta cijena na globalnom tržištu.
Terminal je u funkciji od ožujka 2022. godine, no iz kompanije tvrde da se još uvijek radi o testnoj proizvodnji. Iako je ostvarila prihode od osam milijardi dolara prošle godine, kompanija nije isporučivala plin po ugovorenim cijenama europskim kupcima. Umjesto toga, prodaje ga po povoljnijim cijenama na spot tržištu, ignorirajući ugovorene obveze. Kupci, koji su inicijalno naručili plin, sada podnose arbitražne tužbe u vrijednosti od oko šest milijardi dolara. Ovaj nesporazum dodaje složenost tržištu plina u Europi.
Konkurencija između azijskih i europskih kupaca dodatno pogoršava situaciju. Zbog toga europski kupci moraju plaćati premiju kako bi plin skrenuo prema Europi, umjesto da ide u Aziju. Kao rezultat toga, uvoz LNG-a u Europu dosegao je rekordnu razinu u studenom, unatoč globalnim izazovima. Međutim, situacija se značajno zakomplicirala u posljednjih nekoliko mjeseci. Rastući broj projekata u proizvodnji LNG-a suočava se s kašnjenjima i izazovima u realizaciji.
Izazovi s novim LNG projektima i kašnjenja u proizvodnji
Novi LNG projekti poput teksaškog Golden Pass LNG-a kasnit će najmanje šest mjeseci i neće biti u funkciji prije kraja sljedeće godine. Slični problemi očekuju i projekt Corpus Christi 3, koji neće doseći puni kapacitet prije kraja 2025. godine. Plaquemines LNG, drugi terminal problematične kompanije, također će kasniti s početkom rada. Zbog tih kašnjenja, povećanje ponude LNG-a neće se dogoditi prije 2027. godine, što ima značajan utjecaj na cijene plina u Europi.
Zima ove godine donosi nove izazove. Prethodna zima bila je neuobičajeno blaga, s višim temperaturama u studenom i siječnju. Međutim, studeni ove godine pokazuje niže temperature, što izaziva povećanje povlačenja plina iz skladišta diljem Europe. Iako razlika nije velika, nastale promjene dolaze u trenutku pojačanih geopolitičkih tenzija. Rusija i Ukrajina vode intenzivne vojne sukobe, što još dodatno pogoršava stanje na tržištu energenata.
Gazprom je prekinuo opskrbu plinom Austriji, a Sjedinjene Američke Države proširuju sankcije prema Rusiji, uključujući Gazprombanku. Usprkos tome, Rusija i dalje opskrbljuje Europu s oko 20 posto ukupnog plina. Iako je njezin udio smanjen od 2022. godine, Rusija ostaje važan dobavljač. Međutim, proširenje udjela LNG-a iz drugih izvora, uključujući Sjedinjene Države, postepeno smanjuje njezin udio na tržištu.
Europske zalihe plina također su na povijesno niskim razinama, jer su skladišta napunjena ispod 90 posto svojih kapaciteta. S obzirom na sve veće geopolitičke napetosti, to stvara nervozu među opskrbljivačima, koji se pripremaju na moguće nestašice. Ukrajina ne planira produžiti ugovor o tranzitu ruskog plina, što dodatno povećava rizik. Ovi faktori zajedno uzrokuju povećanje cijena plina u Europi, zaključuje Svijet.
Rast cijena prirodnog plina na europskim tržištima nastavlja se zbog borbe između europskih i azijskih kupaca, što također povećava pritisak na opskrbu. Cijene plina na TTF tržištu sada su blizu 50 eura po megavatsatu, što je razina posljednji put zabilježena početkom prošle godine. Iako su tržišni fluktuacije postale stabilnije, situacija ostaje napeta i opterećena geopolitičkim faktorima koji još uvijek utječu na globalnu energetsku ravnotežu.