Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Razgovor o novcu je tabu, ali tko od toga ima koristi?

Za razliku od Amerikanaca, Kinezi o novcu govore otvorenije – čak 34 posto partnera ne zna koliko drugi partner zarađuje, a Skandinavci cijene nordijski kod jantelagen.
Recimo da ste pozvani na zabavu kod poznanika. Ne poznaješ većinu gostiju. S nekoliko prisutnih započnete priču o novcu i tako prekinete ugodan razgovor. Pitate jednog od gostiju:

Taj sat na tvom zapešću izgleda jako skupo. Koliko zarađuješ? Svakako puno.

Šok prisutnih. Tišina je neizbježna, barem neko vrijeme.

Vi ćete platiti cijenu pitanja

Dva su sigurna ishoda ovakvih pitanja, tvrde stručnjaci za Milion Stories.

Prvi je povlačenje. Bit ćete izopćeni i odbačeni jer se vaši sugovornici posvete nekom drugom.

Drugi je smijeh koji prati šok zbog takve otvorenosti i pokušaj da se zanemari vaše pitanje i skrene s teme.

Treće, morate biti spremni da se ovakav neprihvatljiv način ubuduće neće tolerirati i da više nećete biti na popisu uzvanika sličnih okupljanja. U svakom slučaju, bit ćete kažnjeni zbog svog ponašanja i kršenja tabua – o novcu, seksu, vjeri ili politici se ne raspravlja. Ako ne poštujete tabue, bit ćete označeni kao devijantni, pa čak i nepoželjni.

Zašto je razgovor o novcu tabu kada se toliko toga u životu vrti oko novca? Netko u konačnici mora imati koristi od guranja tema o osobnim financijama i zaradi pod tepih?

Tabu i zašto?

Takvi tabui nisu proizvod novog stoljeća. Oni mnogo govore o vjerovanjima i vrijednostima ljudskih zajednica. Ako ste dio zajednice u kojoj se nacionalizam jako poštuje, naravno da nećete paliti državnu zastavu ispred svoje kuće. Ako je obitelj najveće dobro, od vas se očekuje da se brinete za svoje starije roditelje. S vremenom svaki razgovor koji prijeti ili dovodi u pitanje ta dobra postaje tabu i zajednica kažnjava odvažnog nositelja.

A kako stoje stvari s financijama?

Provedeno je mnogo istraživanja s ciljem ispitivanja podrijetla i posljedica tabua o novcu. Dva su moguća objašnjenja:

Uvjerenje da su bogatstvo ili imetak vrijednost. Što više imaš, to si vrjedniji. Stoga, ako nekoga pitate koliko zarađuje, tražite od njega da vam kaže svoje mjesto u društvu. ‘Ako zarađujem više od tebe, vrijedim više od tebe’ – može se i tako prevesti.
Rasprave o plaćama i novcu mogu povećati eventualno nezadovoljstvo onih koji imaju manje. Kada je prava slika zamagljena između onih koji imaju i onih koji nemaju, manje je razloga za nezadovoljstvo.

Ne pričaj o novcu

Nejednakost može biti uzrok osobnih i društvenih sukoba. Zato se gaji tabu da se o novcu ne govori, smatra Joe Pinsker koji je istraživao odnos prema novcu. Jednostavno – ne pričajte o novcu i bit će manje problema i napetosti.

Među Šveđanima je provedeno intrigantno istraživanje koje je proučavalo ‘nordijski kodeks Jantelagen’. Značenje riječi i suština je da sebe ni u jednom kontekstu ne doživljavate boljim od bilo koga drugog. Ova ideja, koju su slijedili istraživači u Švedskoj, Norveškoj i Danskoj, pokazala je da skandinavski narodi podržavaju stav da je pitanje novca i bogatstva privatna stvar. ‘Zakon po Janteu’, u slobodnom prijevodu riječi jantelagen, podržava zajedništvo, jednakost i skromnost (poniznost) pojedinca.

Pinsker iznosi podatke o Amerikancima od prije tri godine koji kažu da čak 34 posto partnera koji žive u vezama ne zna koliko onaj drugi zarađuje. Isto tako, samo 17 posto roditelja koji zarađuju više od 100.000 dolara godišnje govori svojoj djeci koliko zarađuju. Također, Amerikancima je ugodnije razgovarati o problemima mentalnog zdravlja, ovisnostima ili seksu nego o novcu.

Kinezi govore o novcu

Novac je danas univerzalna vrijednost, ali postoje razlike u tome kako različite kulture tretiraju bogatstvo i tabue. Kinezima je daleko ugodnije govoriti o zaradi nego Amerikancima. Ležernije razgovaraju s prijateljima o računima, troškovima ili visini stanarine koju plaćaju. Priča o novcu nije tabu, novac je prirodan dio života i uobičajeno je davati djeci novac u crvenoj koverti. Kineska filozofija ne razumije kršćansku tradiciju da ‘bogatstvo kvari dušu’, kako tvrde kritičari religija.

Tko gubi, a tko dobiva s pričom o novcu?

Scientific American iznosi podatke istraživanja koja upozoravaju da je razgovor o novcu između partnera dobar za bolje upravljanje financijama. Ako se ne razgovara o novcu, posljedice će se odraziti na zdravlje, osjećaj zadovoljstva i bogatstvo.

A što tvrtke imaju od ovog tabua?

Priča o novcu – za tvrtke

Kate Morgan je za BBC napisala:

“Tvrtke su visoko motivirane promicati tajnost iznosa plaća, bilo otvoreno ili prikriveno.” Ovakav im stav često štedi novac.”

“Kad ne znate“, nastavlja objašnjavati, “što je ‘dobra’ početna plaća, spremni ste prihvatiti puno manje nego što biste trebali.” Ako ne znate da vaši kolege zarađuju dvostruko više od vas, manja je vjerojatnost da ćete tražiti povišicu. Ako ne znate da drugi dobivaju bonuse, nećete znati što propuštate.”

Istraživanja također pokazuju da veća transparentnost plaća smanjuje jaz u plaćama među spolovima.

Čini se da šutnja o novcu mnogo više koristi poslodavcima nego zaposlenicima, napisao je Morgan.

Kad je riječ o raspravi o plaćama, stavovi i zakoni se mijenjaju u mnogim zemljama. Prije otprilike tri godine, EU je pristao izraditi novi zakon o transparentnosti plaća prema kojem ‘zastupnici imaju pravo tražiti i primati informacije o njihovoj individualnoj razini plaća i prosječnoj razini plaća radnika koji obavljaju isti posao ili posao jednake vrijednosti’.

Preporuka istraživača je, ako se usudite podvući crtu, početi govoriti o novcu. Za početak vježbajte s najbližima, iskreno i otvoreno, a predrasude ostavite na vratima. Barem tako tvrde psiholozi.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno