Rusija je već izradila zakon o osveti ako Zapad zaplijeni gotovo 300 milijardi dolara ruske imovine. I ako je bude koristio za pomoć Ukrajini.
Nakon što je Rusija izvršila invaziju Ukrajinu u veljači 2022., SAD i njezini saveznici zabranili su transakcije s ruskom centralnom bankom i ministarstvom financija. Blokirajući oko 300 milijardi dolara ruske imovine na Zapadu.
Vodeći dužnosnici u SAD-u žele konfiscirati imovinu kako bi pomogli Ukrajini. Iako su neki bankari i europski dužnosnici zabrinuti da bi takva zapljena imovine mogla postaviti opasan presedan.
Zastupnički dom SAD-a usvojio je zakon koji omogućuje zapljenu ruske imovine. Pri čemu većina, oko 210 milijardi eura, leži u Europi.
“Pripremili smo odgovor. Imamo prijedlog zakona s mjerama odmazde koje smo spremni odmah razmotriti. Europljani će više izgubiti od nas”, izjavila je predsjednica gornjeg doma parlamenta Rusije, Valentina Matvijenko, kako prenosi državna novinska agencija RIA. Matvijenko nije detaljno pojasnila što taj odgovor podrazumijeva.
Jedna od opcija o kojoj Zapad raspravlja je zapljenjivanje prihoda od ruske imovine, a ne same imovine. Putin tvrdi da je Zapad pokrenuo ekonomski rat protiv Rusije. Istaknuo je da je ruska ekonomija porasla 3,6 posto prošle godine te da je otporna na zapadne sankcije koje su imale za cilj zaustaviti rusku trgovinu.
Rusija je najavila da će osporiti svaki pokušaj konfiskacije svoje imovine putem sudskih postupaka, prenosi Bankar. Više puta je istaknuto da bi bilo kakva zapljena bila suprotna načelima slobodnog tržišta koje Zapad promiče te da bi mogla narušiti povjerenje u američki dolar i euro. Istovremeno odbijajući globalna ulaganja i podrivajući povjerenje u zapadne centralne banke.