Skype, nekoć pionir internetske glasovne komunikacije, ugasio se 5. svibnja 2025. godine. Nakon gotovo 22 godine postojanja, popularna aplikacija za VoIP i P2P pozive odlazi u povijest. Za mnoge korisnike to neće biti veliki šok, no oni koji ga još koriste morat će potražiti alternativna rješenja.
Skype donio evoluciju u komunikaciji putem interneta i globalnim pozivima
Kada se Skype pojavio 2003. godine, revolucionirao je način na koji ljudi komuniciraju putem interneta. Zahvaljujući tehnologiji Voice over Internet Protocol (VoIP), omogućio je pozive s računala na telefonske brojeve. Također je nudio peer-to-peer (P2P) pozive između korisnika, bez potrebe za tradicionalnim telefonskim mrežama.
U vrijeme prije pametnih telefona, WhatsAppa i FaceTimea, Skype je bio pravo tehnološko čudo. Putnici i poslovni korisnici koristili su ga za jeftine i jednostavne međunarodne pozive. Pozivanje iz inozemstva odjednom je postalo pristupačno i dostupno svima. Visoke cijene klasičnih telefonskih usluga postale su stvar prošlosti.
Akvizicije, ambicije i izazovi pod Microsoftom
Skype je u svoje zlatno doba imao stotine milijuna korisnika diljem svijeta. Godine 2005. ga je kupio eBay za 2,5 milijardi dolara, a četiri godine kasnije većinu udjela su preuzeli privatni investitori. Microsoft ga je 2011. godine otkupio u cijelosti za 8,5 milijardi dolara, što je tada bila njihova najveća akvizicija.
Microsoft je imao ambiciozne planove. Željeli su integrirati Skype u Windows, pametne telefone i Xbox, čineći ga osnovnim komunikacijskim alatom. No, umjesto pojednostavljenja, aplikacija je postala kompleksna i prenapuhana. Česta redizajniranja sučelja zbunjivala su korisnike i umanjila funkcionalnost.
Konkurencija i propuštene prilike
Istodobno je rasla konkurencija. WhatsApp, Facebook Messenger, FaceTime i Signal uveli su besplatne glasovne pozive. U poslovnom svijetu pojavili su se Slack i Microsoft Teams, omogućujući višekanalnu komunikaciju zaposlenika.
Tijekom pandemije 2020. godine očekivalo se da će Skype doživjeti preporod. Međutim, Zoom je preuzeo dominaciju zahvaljujući jednostavnom i pouzdanom sučelju. Skype je propustio priliku da se vrati na vrh. Nakon toga se više nikada nije u potpunosti oporavio.
S obzirom na sve ove okolnosti, Microsoft je početkom 2025. objavio da će Skype biti službeno ugašen 5. svibnja. Tvrtka se odlučila usmjeriti na Teams kao primarnu komunikacijsku platformu.
Alternativna rješenja za VoIP pozive
No, što učiniti ako još uvijek postoji potreba za pozivima na fiksne i mobilne brojeve putem VoIP-a? Popularne aplikacije za poruke nude P2P pozive, ali ne i pozive prema stvarnim brojevima. Takvi pozivi traže posebne aplikacije s podrškom za VoIP uslugu.
Postoji nekoliko kvalitetnih alternativa. Google Voice omogućuje upućivanje VoIP poziva i nudi vlastiti broj, no dostupan je samo korisnicima u SAD-u i Kanadi.
Druga opcija je Viber Out, dodatna usluga unutar aplikacije Viber. Nudi tarifne planove za pozive prema fiksnim i mobilnim mrežama diljem svijeta. Cijene počinju od 5,99 dolara mjesečno, što ga čini povoljnim rješenjem.
Još jedna mogućnost je Zoom Phone, dodatak unutar Zoom aplikacije. Omogućuje VoIP pozive prema različitim destinacijama, s fleksibilnim cjenovnim modelima. Funkcionalno je najbliži Skypeu i namijenjen je kako poslovnim tako i privatnim korisnicima.
Microsoft će i dalje pružati ograničenu podršku za korisnike s aktivnim Skype kreditima. Putem Skype Dial Pada na web portalu i unutar besplatne verzije Microsoft Teamsa (Teams Free), korisnici će moći koristiti preostale resurse.
Ipak, ova podrška vrijedi samo dok su krediti aktivni. Kada se potroše ili istekne pretplata, korisnici će morati prijeći na neku od dostupnih alternativa.
Za one koji traže poslovna rješenja, postoji i Teams Phone, dodatak unutar Microsoft Teamsa. No zbog složenosti i cijene, nije prikladan za prosječnog korisnika koji želi jednostavne i jeftine VoIP pozive.
Prema pisanju Fast Company, Skypeova priča završava ne zato što nije bio dobar, nego zato što nije znao iskoristiti ključne trenutke. Dok su druge aplikacije brzo reagirale na promjene tržišta, Skype je kaskao i izgubio utrku.
Skype će ostati zapamćen kao alat koji je uveo svijet u novu eru digitalne komunikacije. Iako odlazi, njegovo naslijeđe živi u tehnologijama koje danas uzimamo zdravo za gotovo.
Korisnici koji i dalje ovise o VoIP pozivima, sada imaju priliku otkriti nova rješenja i nastaviti komunicirati na moderan i učinkovit način.