Prva testna SMS poruka poslana je 3. prosinca 1992. Tada je Neil Papworth, testni inženjer za Sema Group, upotrijebio osobno računalo da pošalje “Sretan Božić” na telefon kolege Richarda Jarvisa.
Usluga kratkih poruka (Short Message Service), naširoko poznata kao SMS, komponenta je usluge slanja tekstualnih poruka većine telefonskih, internetskih i mobilnih sustava. Koristi standardizirane komunikacijske protokole koji mobilnim uređajima omogućuju razmjenu kratkih tekstualnih poruka.
SMS tehnologija potječe iz radiotelegrafije u radio memo dojavljivačima koji su koristili standardizirane telefonske protokole. Oni su definirani 1986. kao dio serije standarda Globalnog sustava za mobilne komunikacije (GSM). SMS se komercijalno proširio na mnoge mobilne mreže tog desetljeća i postao iznimno popularan diljem svijeta kao metoda tekstualne komunikacije.
Početni koncept
Dodavanje funkcionalnosti tekstualnih poruka na mobilne uređaje započelo je ranih 1980-ih. Prvi akcijski plan CEPT Grupe GSM odobren je u prosincu 1982. Zahtjevao je da “usluge i pogodnosti koje se nude u javnim komutiranim telefonskim mrežama i javnim podatkovnim mrežama … budu dostupne u mobilnom sustavu.” Ovaj plan uključivao je razmjenu tekstualnih poruka bilo izravno između mobilnih stanica, bilo odaslanih putem sustava za rukovanje porukama koji su se tada koristili.
Koncept SMS-a razvili su Friedhelm Hillebrand i Bernard Ghillebaert u francusko-njemačkoj GSM suradnji 1984. godine. Ključna ideja SMSa bila je korištenje ovog sustava optimiziranog za telefone i prijenos poruka na signalnim stazama potrebnim za kontrolu telefonskog prometa u razdobljima kada nije postojao signalni promet. Na ovaj način, neiskorišteni resursi u sustavu mogu se koristiti za prijenos poruka uz minimalne troškove. Međutim, bilo je potrebno ograničiti duljinu poruka na 128 bajtova (kasnije poboljšano na 160 znakova). Poruke su se tako uklopile u postojeće signalne formate. Na temelju svojih osobnih opažanja i analize tipičnih duljina razglednica i teleks poruka; Hillebrand je tvrdio da je 160 znakova dovoljno za većinu kratkih komunikacija.
Kako funkcionira Short Message Service
Jeste li ikada razmišljali o magiji koja tjera poruku da putuje zrakom kako bi stigla do vašeg telefona?
SMS danas
Web servisi na čelu sa Whatsappom i Viberom opasno su zaprijetili egzistenciji SMSa. Ipak, i dalje se prosjeku svaki dan pošalje 18 milijardi SMS poruka. Ovaj podatak SMS čini najkorištenijom uslugom za tekstualne poruke na svijetu.
Većina velikih tvrtki također i dalje ovaj vid komunikacije, u rasponu od SMS marketinških kampanja do korisničke službe.
Iako je nekada bilo uobičajeno da mobilni operatori naplaćuju svaku poslanu SMS poruku, sada je manje-više određeni broj poruka uključen u postojeće tarife. Bez obzira na to, i dalje se naplaćuju SMS poruke ukoliko broj poslanih poruka premaši broj uključen u tarifu ili ako se nađete u roamingu.
SMS ima svijetlu budućnost. Tehnologija se sve više integrira u svakodnevni život, posebice kroz mobilnu telefoniju. Prošlo je 30 godina od prvog poslanog SMSa, a ova se usluga još uvijek jako dobro drži.