U čije će ruke preći bogatstvo stečeno u prošlom stoljeću koje su zaradili „baby boomersi“, ekonomska sila ili generacija rođena poslije Drugog svjetskog rata (1949-1964)?
Jasno je da će nasljeđem rukovoditi milenijalci kojih je pred samu pandemiju Covid 19 bilo više od poslijeratnih prethodnika. I, nije samo njih više, već je više i bogatstva koje će se proslijediti, točnije naslijediti, piše Bonitet.
Po uglednijim statističarima koji se generalno bave raspodjelom novca u svijetu, prošla 2021. se završila povećanjem sveukupnog svjetskog bogatstva za 28.7 trilijuna dolara. Kraj godine dočekan je sa ukupno 418,3 trilijuna bogatstva.
Pitanje ’U čije ruke ide ovo nasljeđe?’ jeste opće, ali cijela slika svijeta, bogatih i njihovih nasljednika, njihovog međusobnog odnosa kao i odnosa prema novcu, mnogo govori o tijekovima koji će tek ovladati svijetom.
Tko ostavlja bogatstvo, šta je sa njim namjerio, kome ga ostavlja i kako?
Raspodjela bogatstva
Aktualna slika svijeta sa raspodjelom bogatstva kaže da su SAD i Kina, sa Hong Kongom i Macaom, vodeće. Njihovi milijarderi zajedno (oko 1500) zapravo su polovina svjetskog broja milijardera. Ako se tome doda i podatak da je prošlu godinu završilo 56 milijuna Amerikanaca kao službeni milijunaši (njihova imovina vrijedi više od jednog milijuna), zanimljivo je ispratiti analizu jednog američkog odvjetnika i inače eksperta za nasljeđe, porez i knjigovodstvo. Njegovo posebno interesiranje je nasljeđe milenijalaca od svojih prethodnika, ekonomske sile, čuvenih ’baby boomersa’.
Odvjetnika David Yorka zanima tko će naslijediti ’tsunami’ (kako ga je u analizi nazvao) bogatstva koje su napravili ’baby boomersi’? Po njegovim statistikama, radi se o 60 trilijuna dolara (u SAD) koje će milenijalci dobiti koji su za sada, napravili 5 trilijuna. Tvrdi da će ovo biti najveći transfer bogatstva u povijesti.
Stihijski
Na žalost, iskustvo sa nasljeđivanjem i nasljednicima, što iz osobne prakse što iz analize slučajeva kolega, odvjetniku Yorku govori da će se ovaj ’tsunami’ odigrati poprilično spontano, bez plana, dobrog smjera, značenja i svrhe. Predviđa da će ovakvo stihijsko preuzimanje biti više izraženo kod najbogatijih pojedinaca.
Inspiracija Yorku bili su rezultati velikog istraživanja od prije 5 godina koje je proveo U.S. Trust:
- Više od polovine bogatih naveli su da bi njihove obitelji vidjele mnogo benefita ako bi se ustanovio set principa koji bi nasljednicima bili vodilja kroz smisao i svrhu bogatstva. A njih samo 10% provode u djelo ustanovljenje i primjenu ovakvih principa.
- 75% jako bogatih misle da je važno da svojoj deci ostave nasljeđe, ali samo 20% vjeruje da su njihova djeca spremna preuzeti toliko bogatstvo.
- Svemu tome treba dodati i dragocjen podatak da je trećini djece bogatih jasno i glasno rečeno što od njih roditelji očekuju da postignu sa nasljeđem. Zanimljvo i jednako važno je da je samo 5% djece jako bogatih obrazovano da bi se nosilo sa svim aspektima koje život sa bogatstvom nosi.
York je napisao u dodatku analize:
„Nije ni čudo što prosejčno američko nasljedstvo sljedeća generacija potroši za 18 mjeseci. A u slučaju najbogatijih, polovina njihovog imetka se potroši u prosjeku za samo 8 godina“.
Što rade najbolji?
Što je savjet onima koji su očigledno znali napraviti bogatstvo, ali ne snalaze se najbolje u prosljeđivanju stečenog mlađima? Sljedeći staru narodnu ’Bogatstvo ne možeš sa sobom u grob ponijeti’, slijedi zdrav nastavak da se to isto bogatstvo može ostaviti da živi kroz nasljednike.
Iz iskustva odvjetnika Yorka obitelji koje opstaju kao bogate i imaju nasljednike ravne sebi ili bolje od sebe, slijede nekoliko važnih pravila u životu:
- Jasno im je tko su, u šta vjeruju i šta vrednuju i sve to jasno iznose i ponavljaju svojim nasljednicima. Recimo, obitelji koje insistiraju na mudrosti, znanju i integritetu, inzistiraju i na obrazovanju svoje djece. Drugi, kojima su pokretači darežljivost i suosjećanje, rade na formiranju fondova i djecu usmjeravaju u istom pravcu.
- Jasno definiraju uloge i odgovornosti u okviru obitelji i svojoj djeci ostavljaju precizne odgovore na pitanja ’Što mogu očekivati kao dio ove obitelji?’ ili ’Što se od mene ovdje očekuje?’
- Nasljednici se pripremaju u svakom smislu, a prije svega znanjem i vještinama iz oblasti investicija, budžetiranja i uopće ekonomski se opismenjuju.
Ova 2022. godina za sada kaže da je i dalje vodeća raspodjela bogatstva u rukama Amerikanaca koje slijede Europljani, a za njima su stanovnici azijsko-pacifičkog dijela svijeta. Kinezi kao velika ekonomska sila nose veliki dio kolača bogatstva, ali njihovi nasljednici će se tek pokazati. Budu li se od ’zapadnjaka’ brže i bolje ekonomski opismenjavli, povesti će svjetsku priču bogataša. Pokazat će se na djelu, a za tim će uslijediti i brojevi.