Velike tehnološke tvrtke usmjerile su milijarde dolara u umjetnu inteligenciju prošle godine kako bi pokušale održati korak s nesputanom potražnjom. Hype ne jenjava niti u 2025.
Meta, Amazon, Alphabet i Microsoft namjeravaju potrošiti čak 320 milijardi dolara zajedno na AI tehnologije i izgradnju podatkovnih centara u 2025. Zaključeno je to na temelju komentara njihovih izvršnih direktora početkom ove godine i tijekom razgovora o zaradi u posljednja dva tjedna.
To je više od 230 milijardi dolara ukupnih kapitalnih izdataka u 2024.
Tehnološke tvrtke već su uložile mnogo milijardi dolara u projekte umjetne inteligencije od debija ChatGPT-a 2022. Utrkuju se u proširenju podatkovnih centara s velikim brojem Nvidijinih grafičkih procesorskih jedinica (GPU) i unaprjeđenju svojih modela. Nedavni uspon kineskog DeepSeeka potresao je sektor, s procjenama koje sugeriraju da je izrada alata otvorenog koda koštala samo djelić troškova nekih konkurenata sa sjedištem u SAD-u.
Ti su strahovi potaknuli tržišnu rasprodaju prošlog tjedna. Potaknuli su dionice proizvođača AI čipova Nvidia i Broadcom prema padu za ukupno 800 milijardi dolara u jednom danu.
Taj je razvoj natjerao američke tehnološke izvršne direktore da postavljaju pitanja o svojim pozamašnim planovima potrošnje i je li sve to potrebno.
Odgovor je, zasad, da oni ne usporavaju.
Amazon je ponudio najambiciozniji trošak među četvoricom. S ciljem da izdvoji više od 100 milijardi dolara, u odnosu na 83 milijarde dolara u 2024. Izvršni direktor Andy Jassy rekao je tijekom razgovora o zaradi tvrtke u četvrtak da će novac većinom ići na umjetnu inteligenciju za odjel Amazon Web Services i “poslovnu priliku koja se pruža jednom u životu”.
“Mislim da će i naše poslovanje, naši klijenti i dioničari biti sretni, srednjoročno do dugoročno, što slijedimo kapitalnu priliku i poslovnu priliku u umjetnoj inteligenciji”, rekao je.
Prošli mjesec Microsoft je rekao da će izdvojiti 80 milijardi dolara u fiskalnoj 2025. godini za stvaranje podatkovnih centara za radna opterećenja umjetne inteligencije. Više od polovice te potrošnje vjerojatno će se dogoditi u SAD-u, rekao je Brad Smith, predsjednik tvrtke. Microsoftova fiskalna godina završava u lipnju.
Alphabet cilja na 75 milijardi dolara kapitalnih izdataka ove godine. S 16 do 18 milijardi dolara koji se očekuju u prvom kvartalu. Šefica financija Anat Ashkenazi izjavila je u utorak na pozivu za zaradu da će većina potrošnje ići na “tehničku infrastrukturu, prvenstveno za poslužitelje, nakon čega slijede podatkovni centri i umrežavanje”.
U međuvremenu, izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg odredio je kapitalni proračun svoje tvrtke za umjetnu inteligenciju na 60 do 65 milijardi dolara u siječnju, nazivajući 2025. “godinom definiranja za umjetnu inteligenciju”. U objavi na Facebooku rekao je da će ovaj potez “pomoći otključavanju povijesnih inovacija i proširiti američko tehnološko vodstvo”.
Ostala tri od takozvanih 7 veličanstvenih su Apple, Tesla i Nvidia.
Appleovu potrošnju na umjetnu inteligenciju teško je predvidjeti. Često se pojavljuje u operativnim troškovima jer tvrtka iznajmljuje kapacitete za obuku od pružatelja usluga oblaka. Modeli koji podupiru Apple Intelligence trenirani su na Google Cloudu, na primjer. Apple također iznajmljuje kapacitet oblaka od AWS-a i Azurea.
“Što se tiče kapitalnih ulaganja, važno je zapamtiti da koristimo hibridnu vrstu pristupa gdje stvari radimo interno i imamo određene partnere s kojima poslujemo izvana gdje bi se kapitalni ulozi pojavili u njihovim poslovima”, rekao je glavni izvršni direktor Tim Cook tijekom prošlogodišnjeg razgovora o zaradi.
Nakon izvješća o zaradi krajem siječnja, Tesla je rekla da su kapitalni izdaci povezani s umjetnom inteligencijom iznosili približno 5 milijardi dolara u 2024., od ukupno 11,34 milijarde dolara. Tvrtka očekuje da će njezina potrošnja na umjetnu inteligenciju biti ista iz godine u godinu.
Tesla u svom pogonu u Teksasu gradi “klaster za obuku”, nazvan Cortex, koji će se koristiti za obuku modela koji stoje iza tehnologije samovozeće tvrtke i humanoidne robotike koja se trenutno razvija.
Nvidia neće objaviti rezultate do kraja ovog mjeseca. A njezine brojke o kapitalnim ulaganjima izgledat će vrlo drugačije budući da je Nvidia ta koja razvija i isporučuje AI tehnologiju, a ne da je kupuje.
Oblak u posljednjem kvartalu slabiji od očekivanja
Za Amazon, Google i Microsoft, potrošnja na umjetnu inteligenciju je visoka, piše CNBC. Trebala bi rezultirati velikom dobrobiti za njihove tvrtke u oblaku, koje su glavni pokretači rasta. Svi su rekli da klijenti traže više alata za obradu AI i da planiraju pokrenuti veća radna opterećenja u oblaku.
Ali u posljednjem kvartalu, brojke u oblaku bile su slabije od očekivanih. Pri čemu sve tri tvrtke nisu ispunile konsenzusne procjene. Veliki razlog bila je nestašica u opskrbi.
“Predviđam da će ta ograničenja stvarno početi popuštati u drugoj polovici 2025.”, rekao je Jassy iz Amazona.
U Microsoftu, strana umjetne inteligencije Azureovog poslovanja u oblaku pokazala se boljom nego što je menadžment očekivao. Ali izvan umjetne inteligencije, Azure je zaostao za internim projekcijama zbog razočaravajuće prodaje klijentima preko partnera, izjavila je šefica financija Amy Hood na razgovoru o zaradi. Microsoft mijenja svoj prodajni pristup kada je u pitanju balansiranje umjetne inteligencije s tradicionalnijim IT procesima, rekao je Hood.