Više od 8000 pisaca potpisalo je pismo u kojem od čelnika kompanija, Microsoft, Meta i Alphabet (vlasnik Googlea), traže da ne koriste njihov rad za obuku AI sustava bez dopuštenja ili naknade.
U pismu, koje su potpisali istaknuti pisci među kojima su James Patterson, Margaret Atwood i Jonathan Franzen, kaže se da AI sustavi “imitiraju naš jezik, priče, stil i ideje”. Pismo je objavilo Writers Guild, strukovna organizacija pisaca.
“Milijuni knjiga, članaka, eseja i poezije zaštićenih autorskim pravima pružaju ‘hranu’ za AI sustave, beskrajne obroke za koje nema računa”, stoji u pismu. “Trošite milijarde dolara za razvoj AI tehnologije.” Pošteno je da nam date naknadu za korištenje naših spisa. Bez kojih bi umjetna inteligencija bila banalna i krajnje ograničena.”
Pismo je upućeno izvršnim direktorima OpenAI-ja, IBM-a, Stability AI-a. Te nekoliko tehnoloških kompanija koje pokreću AI modele i chatbotove kao što su Bard, ChatGPT i Llama, prenosi Bonitet.
Prijeti profesiji
Proizvodi umjetne inteligencije kao što su OpenAI ChatGPT i Google Bard djelomično su trenirani na ogromnim skupovima podataka teksta s interneta. No često je nepoznato jesu li i u kojoj mjeri tvrtke osigurale dopuštenje za korištenje različitih skupova podataka. Neke tehnološke tvrtke kažu da je prikupljanje informacija s interneta poštena upotreba.
U pismu Udruženja pisaca navodi se da su mnoge knjige korištene za treniranje AI sustava preuzete s “ozloglašenih piratskih web stranica”.
Udruga je rekla da su pisci doživjeli pad prihoda za 40 posto u posljednjem desetljeću. Srednji prihod za pisce s punim radnim vremenom u 2022. iznosio je 22 330 USD. P rema istraživanju koje je provela organizacija. U pismu se navodi da umjetna inteligencija dodatno prijeti profesiji zasićenjem tržišta sadržajem generiranim umjetnom inteligencijom.
Spomenute tvrtke još nisu komentirale dopis Udruge
Tehnološki rukovoditelji i istraživači, uključujući izvršnog direktora Tesle Elona Muska, pozvali su na pauzu u korištenju nekih novih AI alata. Kako bi se postavili sigurnosni standardi i bolje razumjeli i ublažili rizici povezani s umjetnom inteligencijom. Savezna komisija za trgovinu također istražuje je li OpenAI-jev ChatGPT naštetio ljudima dijeljenjem lažnih informacija o njima, što je znak da će se uloga vlade u kontroli tehnologije u budućnosti povećati.