Petak, 9 svibnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Trgovinski rat s Amerikom ne zaustavlja kineski izvoz

Unatoč napetostima u trgovinskim odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama, kineski izvoz zabilježio je snažan rast u travnju. Povećanje izvoza od 8,1 posto premašilo je predviđanja ekonomista, koje je anketirao Reuters. To je značajan pokazatelj otpornosti kineskog gospodarstva usred trgovinskih napetosti.

Raste izvoz u Europu

Velik pad izvoza u SAD nije spriječio ukupni rast, jer su druge regije nadomjestile izgubljeno tržište. Izvoz u zemlje jugoistočne Azije porastao je za 21 posto, dok je izvoz u Europu zabilježio rast od osam posto. Ti podaci ukazuju na uspješan zaokret Kine prema alternativnim tržištima.

Prema carinskim statistikama objavljenima u petak, izvoz u SAD smanjen je za 21 posto u odnosu na prošlu godinu. U travnju je izvoz u SAD iznosio 33 milijarde dolara, dok je godinu ranije bio 41,8 milijardi. Ovaj pad povezuje se s uvođenjem visokih carina od strane predsjednika Donalda Trumpa.

Ravnatelj statističkog odjela Glavne carinske uprave, Lv Daliang, izjavio je za CCTV kako se ulažu veliki napori u održavanje stabilnosti. Istaknuo je da sve regije i odjeli surađuju kako bi ublažili vanjske šokove i potaknuli gospodarski oporavak.

Kineska industrijska proizvodnja u padu

Istovremeno, industrijska proizvodnja u Kini pala je najbržim tempom u posljednjih 16 mjeseci, što stvara dodatni pritisak na vlasti. Ovi podaci potiču očekivanja da će Peking uskoro predstaviti novi paket ekonomskih poticaja za podršku gospodarstvu.

Trgovinski rat ostavlja posljedice i s druge strane Pacifika. Američko gospodarstvo zabilježilo je pad u prvom tromjesečju, prvi takav u tri godine. Tvrtke su, uoči carina, gomilale robu, što je negativno utjecalo na gospodarski zamah.

Značaj događanja u trgovinskoj sferi dodatno je naglašen sastankom američkih i kineskih dužnosnika u Ženevi koji je zakazan za vikend. Tijekom susreta trebali bi razgovarati o mogućnostima smanjenja tenzija i pronalasku rješenja za nastavak trgovinske suradnje.

SAD je uveo carine od najmanje 145 posto na većinu kineskog uvoza, a Kina je odgovorila sa 125-postotnim tarifama na američke proizvode. Ovaj oblik trgovinskog sukoba već ima opipljive posljedice za oba gospodarstva.

Kako prenose Financije, kineska strategija diverzifikacije izvoza pokazuje određeni uspjeh, ali dugoročne posljedice trgovinskog rata ostaju neizvjesne. Ključni pokazatelji sugeriraju da se ekonomski izazovi intenziviraju na globalnoj razini.

Pitanje je koliko dugo će obje strane moći izdržati bez kompromisa i kakve će posljedice to imati za međunarodnu trgovinu i globalno gospodarstvo.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno