ŽENEVA – Švicarska investicijska banka UBS objavila je svoje opsežno izvješće o globalnom bogatstvu za 2024. godinu. Analiza obuhvaća više od 50 ključnih tržišta i donosi uvid u trendove raspodjele bogatstva. UBS zaključuje da svjetsko bogatstvo progresivno raste unatoč ranijim oscilacijama.
Pad globalnog bogatstva u 2022. godini bio je kratkotrajan, tvrde analitičari. Odraslima je danas potrebno više vremena za stvaranje značajnog bogatstva. Istodobno, dolazi do velikog horizontalnog prijenosa bogatstva među partnerima.
“U mnogim slučajevima jedan je partner mlađi, a žene u prosjeku nadžive muškarce za četiri godine”, objašnjava UBS. To dovodi do unutar-generacijskog prijenosa bogatstva prije nego što ono stigne idućim naraštajima. UBS procjenjuje da će na ovaj način biti preneseno čak 83,5 trilijuna dolara u sljedećih 20-25 godina.
Broj milijunaša raste
Devet trilijuna dolara tog iznosa prenijet će se horizontalno među partnerima, najviše u Sjedinjenim Državama. Broj milijunaša također nastavlja značajno rasti. U 2023. godini, milijunaši su činili 1,5 posto svjetske odrasle populacije. SAD prednjači s 22 milijuna milijunaša, što čini 38 posto ukupnog broja milijunaša.
Na drugom je mjestu Kina s nešto više od šest milijuna milijunaša, dvostruko više od Ujedinjenog Kraljevstva. UBS prognozira da će broj milijunaša do 2028. godine rasti na 52 od 56 tržišta. Pojedine zemlje, poput Tajvana, mogle bi zabilježiti rast od 50 posto. S druge strane, iznimke su Velika Britanija i Nizozemska, gdje se rast usporava.
Od 2008. godine, bogatstvo je najbrže raslo u Aziji i na Pacifiku. To područje bilježi rast od čak 177 posto u posljednjih 15 godina. Amerika slijedi s rastom od 146 posto, dok EMEA regija (Europa, Bliski istok i Afrika) zaostaje s manje od 44 posto.
Rast u Aziji prati i snažan rast zaduženosti, koji je od 2008. porastao za 192 posto. To je dvadeset puta više nego u EMEA regiji i četiri puta više nego u SAD-u.
Nejednakost bogatstva je društveni problem
Nejednakost bogatstva ostaje značajan društveni problem. Od 2008. nejednakost je blago smanjena u Sjevernoj Americi, ali je porasla u Latinskoj Americi i istočnoj Europi. Posebno se ističe Španjolska, gdje je nejednakost porasla za 20 posto. Nasuprot tome, pad nejednakosti bilježe Njemačka, Austrija, Švicarska i Nizozemska.
UBS posebno analizira distribuciju milijunaša u svijetu. SAD ima najveći broj milijunaša – njih 22 milijuna. Kina zauzima drugo mjesto s više od šest milijuna, dok je Velika Britanija treća. Zemlje poput Japana, Njemačke i Francuske imaju između dva i tri milijuna milijunaša.
Australija i Kanada bilježe brojke ispod dva milijuna, dok Nizozemska ima 1,2 milijuna milijunaša. To je usporedivo s brojem milijunaša u Španjolskoj i Italiji, piše Seebiz.
Najviše milijunaša po glavi stanovnika ima Luksemburg – više od 16 posto odraslih. Slijedi Švicarska s 15 posto i Australija s 10 posto. Singapur bilježi oko 6,5 posto milijunaša među odraslom populacijom.
Većina milijunaša bogatstvo je stekla kroz poduzetništvo i burzovne investicije. UBS naglašava da Monako nije uključen u analizu, iako ima značajan broj milijunaša.
Zaključno, izvješće potvrđuje trend brzog rasta bogatstva na globalnoj razini. Istovremeno, naglašava se važnost horizontalnog prijenosa bogatstva i regionalnih razlika u raspodjeli.