UniCredit ostaje posvećen preuzimanju Banco BPM i svom udjelu u Commerzbanku, potvrdio je glasnogovornik talijanske banke. Ova izjava dolazi nakon što su dva izvora za Reuters potvrdila ulaganje UniCredita u Generali osiguranje.
Generali, najveći talijanski osiguravatelj, trenutno je pod povećalom javnosti. Izvršni direktor Philippe Donnet suočava se s izazovima uoči glasanja za novi mandat u svibnju. Prema pisanju talijanskog dnevnika Il Sole 24 Ore, UniCredit je razmatrao kupnju između četiri i pet posto udjela u Generali.
Izvori bliski UniCreditu potvrdili su da banka posjeduje dionice Generali osiguranja. Međutim, naglašavaju da je taj udjel stečen ranije, prije nego što je 24. siječnja Monte dei Paschi di Siena objavio ponudu za preuzimanje Mediobance.
Mediobanca je ključni dioničar Generali osiguranja, a ponuda Monte dei Paschi di Siena smatrana je pritiskom na osiguravatelja. Istovremeno, Generali pregovara o velikom ugovoru o upravljanju imovinom s francuskom financijskom grupacijom BPCE.
Il Sole 24 Ore navodi veći udjel UniCredita u Generali nego što tvrde izvori Reutersa. Detalji o preciznom iznosu ulaganja ostaju nejasni.
Talijanska država spasila je Monte dei Paschi di Siena prije sedam godina kako bi spriječila financijsku krizu. Ova banka je sada pokrenula ponudu vrijednu 13,3 milijarde eura za preuzimanje investicijske banke Mediobanca.
Fokus na Banco BPM i Generali
Konsolidacija talijanskog bankarskog sektora time dobiva novi zamah. Vlada je ranije pokušala privatizirati Monte dei Paschi, ali bez uspjeha. UniCredit je 2021. odustao od preuzimanja Monte dei Paschi i umjesto toga ponudio akviziciju Banco BPM u studenom 2024.
Izvršni direktor Monte dei Paschi di Siena, Luigi Lovaglio, naglasio je da je ponuda „prijateljska“. Prema njegovim riječima, koje prenose Financije, Mediobanca će zadržati svoj identitet u investicijskom bankarstvu, kojim on ne bi upravljao.
„Nemamo namjeru da Mediobanca nestane“, izjavio je Lovaglio. Također je priznao da nema iskustva u investicijskom bankarstvu, čime želi umiriti investitore.
Monte dei Paschi planira iskoristiti tri milijarde eura poreznih olakšica proizašlih iz ranijih gubitaka. To bi moglo povećati godišnje profite banke za 500 milijuna eura tijekom šest godina. Cilj im je ostvariti isplatu dividendi u omjeru od 100 posto.
Ponuda za preuzimanje Mediobance dolazi nakon prodaje državnog udjela u Monte dei Paschi u studenom 2024. Taj potez doveo je do novih dioničara, uključujući Delfin holding pokojnog milijardera Leonarda Del Vecchije i poduzetnika Francesca Gaetana Caltagironea.
Delfin sada drži 19,8 posto Mediobance, dok Caltagirone posjeduje 7,8 posto dionica. U siječnju je Delfin povećao svoj udjel u Monte dei Paschi na 9,8 posto, otvarajući mogućnost budućih poslovnih poteza.
Posljedice Krize Monte dei Paschi
Talijanski sud 2019. godine osudio je 13 bivših bankara Deutsche Banka, Nomure i Monte dei Paschi di Siena. Oni su proglašeni krivima za manipulacije financijskim transakcijama kojima su prikrivali goleme gubitke.
Presuda je uključivala zapljenu 64 milijuna eura od Deutsche Banka i 88 milijuna eura od Nomure. Monte dei Paschi se ranije, 2016. godine, nagodio sa sudom.
Skandal je uključivao ugovore o derivatima poznate kao Alexandria i Santorini, koje su Nomura i Deutsche Bank dogovorili s Monte dei Paschi 2009. godine. Prema tužiteljima, ti poslovi su prikrili gubitke od više od dvije milijarde eura, koji su nastali nakon skupe akvizicije manjeg rivala 2008.
Kriza u Monte dei Paschi izazvala je šokove u talijanskom bankarskom sektoru. Banka je morala tražiti državnu pomoć od osam milijardi eura 2017. godine kako bi nastavila s poslovanjem.
Ovaj slučaj ostavio je duboke posljedice na talijansku financijsku industriju, a budući potezi ključnih banaka mogli bi dodatno promijeniti krajolik sektora.