Visa je pobijedila svoje suparnike i zavladala platnom industrijom – a sada se pokušava suprotstaviti i Ministarstvu pravosuđa.
Tvrtka dobiva bitku za kontrolu nad načinom na koji potrošači u SAD-u plaćaju za sve. Djelomično zato što je platila za nestanak konkurencije i koristila se naknadama kao oružjem da natjera partnere da se povinuju njezinim željama.
Dominacija Vise kompaniju je stavila u vidokrug Ministarstva pravosuđa. Ono je prošli mjesec podnijelo antimonopolsku tužbu u kojoj se navodi da je Visa nezakonito monopolizirala tržište plaćanja debitnim karticama. Ipak, agresivni pristup tvrtke proširio se i na poslovanje s kreditnim karticama, izvještava Wall Street Journal. Visa je rekla da je tužba DOJ-a neosnovana.
Jednu po jednu – kako je e-trgovina eksplodirala, a Amerikanci se udaljavali od upotrebe gotovine – Visa je osmislila strategije kako spriječiti financijske i tehnološke tvrtke, uključujući JPMorgan Chase, Apple, PayPal Holdings, Square i druge, da igraju na njezinom dijelu terena.
Prošli mjesec, nakon više od tri godine istrage, Ministarstvo pravosuđa podnijelo je antimonopolsku tužbu protiv Vise. U tužbi se navodi da je nezakonito monopolizirala tržište plaćanja debitnim karticama. Postupci Vise, navodi se u tužbi, stvorili su veće naknade za trgovce koje se prenose na potrošače i postavili američki platni sustav godinama iza ostatka svijeta. U nizu drugih zemalja potrošači često plaćaju trgovcima izravno sa svojih bankovnih računa.
“Nezakonito ponašanje Vise ne utječe samo na cijenu jedne stvari – već na cijenu gotovo svega”, rekao je državni odvjetnik Merrick Garland.
Visa kaže da je za konkurenciju, te da pokreće i podržava inovacije i trgovinu.
“Svatko tko tvrdi bilo što suprotno jednostavno je u krivu i ne razumije naš posao”, stoji u priopćenju poslanom Wall Street Journalu.
“Natječemo se za svaku transakciju i svake godine ulažemo milijarde u našu mrežu za dobrobit partnera, trgovaca i potrošača.”
Tužba “neutemeljena”
Tvrtka je opisala tužbu DOJ-a kao neutemeljenu i rekla: “Branit ćemo se energično.”
Visin pristup nije bio samo za poslovanje s debitnim karticama. Također je nastojao proširiti i zaštititi svoje poslovanje s kreditnim karticama, pokazuje izvješće Wall Street Journala. Njihov je pristup oblikovao kreditne kartice, potičući nagrade na kreditnim karticama kakve poznaju potrošači u SAD-u, piše Svijet.
Visa, sa sjedištem u San Franciscu, izgradila je svoju mrežu tijekom više od 60 godina — vraćajući se na nezgrapne ručne čitače kreditnih kartica i kopije potvrda na karbon papiru. Na njega otpada oko 60% ukupnog iznosa kupnji američkim debitnim karticama u dolarima. Te oko 50% američkih kupnji kreditnim karticama, prema Nilson Reportu, stručnoj publikaciji.
Visin najbliži konkurent, Mastercard, ima oko 22% odnosno 23%. Dobit Vise iznosila je ukupno 17,3 milijarde dolara u fiskalnoj 2023. godini, nakon što se više nego utrostručila u prošlom desetljeću.