Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije, najavila je mogućnost da Europska unija zamijeni ruski ukapljeni prirodni plin (LNG) američkim plinom. U trgovinskim odnosima sa Sjedinjenim Državama, potrebno je otvoriti razgovore o zajedničkim interesima, među kojima je i LNG, izjavila je.
Von der Leyen je kazala kako je važno ostati u stalnom kontaktu te je naglasila potrebu za daljnjim pregovorima o zajedničkim interesima. Dodala je kako su pregovori između EU-a i SAD-a na temu trgovinskih odnosa već započeli tijekom nedavnog posjeta Budimpešti.
Telefonski razgovor o zajedničkim interesima SAD-a i EU-a u sektoru energetike
U telefonskom razgovoru u četvrtak, von der Leyen i američki čelnici dotaknuli su se tema vezanih uz LNG. Ona je istaknula kako je LNG jedno od područja interesa koje dijele Europska unija i Sjedinjene Države.
Iako EU još uvijek dobiva značajne količine LNG-a iz Rusije, Ursula von der Leyen postavila je pitanje zašto ne bi zamijenili taj plin američkim. Američki LNG mogao bi smanjiti cijene energije u EU. To bi, prema njenim riječima, moglo imati pozitivan utjecaj na trgovinski deficit.
Nakon pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD-u, u Europi su se pojavili strahovi od mogućeg trgovinskog rata. Trump je u predizbornoj kampanji najavio uvođenje deset posto carina na sav uvoz. Cilj je smanjenje trgovinskog deficita Sjedinjenih Država, prenosi Seebiz.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu prije dvije godine, Europska unija već je povećala količinu uvezenog LNG-a iz SAD-a. Unatoč tome, EU još uvijek kupuje značajne količine LNG-a iz Rusije.
Čelnici država članica EU-a razgovarali su u četvrtak tijekom neformalne sjednice Europskog vijeća u Budimpešti. teba su bili budući transatlantski odnosi nakon Trumpove izborne pobjede. Danas se fokusiraju na mjere za jačanje konkurentnosti europskog gospodarstva.
Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel zaključio je svoju posljednju sjednicu istaknuvši spremnost europske strane za jačanje odnosa sa SAD-om. Naglasio je važnost suradnje u područjima poput potpore Ukrajini u borbi protiv ruske agresije.
Von der Leyen je također istaknula potrebu za razgovorom s američkim partnerima o prijetnji koju Rusija predstavlja ne samo Europi, već i globalnoj sigurnosti. Istaknula je kako Rusija sve više surađuje s državama poput Irana, Sjeverne Koreje i Kine, koje joj pomažu u vojnom sukobu protiv Ukrajine.